kdo byl zakladatel Kladenské Poldovky a proč se mu říkalo krutas?

Nejlepší odpověď
Miroslavst

http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Hu%C5%A5_­Poldi

Roku 1889 založil v sousedství Vojtěšské huti na Kladně vídeňský podnikatel a ředitel válcoven v Teplicích Karl Wittgenstein specielní ocelárnu. Na počest jeho manželky Leopoldiny, která pocházela z Prahy, dostal podnik jméno Poldina huť. Huť byla součástí velkého uhelného, železářského a ocelářského kartelu, „Pražské železářské společnosti“ (Prager Eisenindustrie-Gesellschaft), do něhož patřily i železárny v Králově Dvoře u Berouna. 1893 si nechal podnik registrovat ochrannou známku s profilem hlavy paní Poldi.
Wittgenstein byl tvrdý podnikatel a jeho racionalizační kroky – zejména v Rakousku – vyvolaly značný odpor. Roku 1898 proto své podíly ve společnosti prodal a žil jako bohatý soukromník a známý mecenáš.