dust8

Kdo a kdy vynalezl vývrtku?

Nejlepší odpověď
annas

Vývrtka má bohatou historii., jak s o tom dovíte v článku

https://www.na­tionalgeograp­hic.com/cultu­re/article/to­ols-seven-twists-in-corkscrew-history

Sedm zvratů v historii vývrtky

  1. Pocházejí z válečného nástroje – jakýsí" "dělový červ, kovové drápy umístěné na konci. tyče, která se používala k čištění zbraní.
  2. Nikdo přesně neví, kdy byla vynalezena první vývrtka, ale pravděpodobně se vyvinula společně se zlepšením výroby skleněných lahví v 17. století. První písemná zmínka o vývrtce se objevuje v muzejním katalogu z roku 1681 – „lahvový šroub“.

Básník Nicholas Amhurst byl první, kdo použil termín vývrtka v tisku i v básni z roku 1720 . A ani do té doby si svět nepamatoval, kdo tento vynález vynalezl:

3. Nejstarším datovaným zařízením je vývrtka ve stylu francouzské klece z roku 1685. První oficiální patent na vývrtku podal v roce 1795 anglický reverend Samuel Henshall. Přidal ploché kovové tlačítko do spirály, aby pevněji zapadla do korku. Od té doby byly podány stovky až stovky patentů na vývrtky, každý s mírným kroucením na klasickém šroubu."

atd.

Další odpovědi
Rokio

Vynález vývrtky se datuje počátkem 17. století. Jako první si nechal patent na vývrtku připsat v roce 1795 Samuel Henshall (reverend z Middlesexu ve Velké Británii).
zdroj: Wikipedie

orwell

Já bych řekl, že gravitace spolu s letadlem a pilotem. Sedět bych v něm teda nechtěl. Kdy to bylo poprvé nevím, ale vzducholodě to neuměly, takže asi po nástupu letadel těžších než vzduch.
https://www.y­outube.com/wat­ch?v=pT2Bu34i4ME