lukas.zmizik

kde se silničáři učí svému řemeslu?

myslím ty, co míchají a pokládají asfalt, frézují cesty, malují čáry, příležitostně látají výmoly, jezdí s pluhem a tak… to je tolik vědomostí potřeba, ale žádné stavební učiliště s tímto oborem jsem nenašel
Doplňuji:
já si moc nemyslím, že k tomu stačí základní vzdělání, ona ta profese celkově je odborná – když nepočítám vyměňování značek, dneska už i na retušování výmolů jsou specielní technologie, malování čar se taky musí umět (samozřejmě truhláře, zedníka nebo kuchaře lze taky dělat se základním vzděláním), já tyto profese stavím do stejné roviny:)

Nejlepší odpověď
odpomass

Těch oborů je tam samozřejmě víc, všechno to (v ideálním případě) řídí někdo, kdo má znalosti například odsud:
http://www.fd­.cvut.cz/zajem­ci-o-studium/studijni-programy/bakalarske-studium#bakalar-DOS
Řídí zaměstnance, kteří mají například takováto učiliště:
http://www.sou­bce.cz/storage/svp_sil­nicni_doprava­.pdf
Ale většinou stačí, když jsou zaškolení někým zkušenějším, vždy záleží jakou konkrétní činnost budou dělat, silnici může opravovat i člověk se základním vzděláním…
Doplňuji:
U toho základního vzdělání jsem myslela takové ty pomáhací práce, s lopatou a tak. Nicméně to „malování“ pruhů opravdu svede téměř každý po nějakém zaškolení, ale pokud vím, dělá se to většinou z takového vozítka, takže řidičák bude nutný ;)

Další odpovědi
briketka10

znala jsem jednoho takového co jezdil
s náklaďákem a vyměňoval jen značky
za nové na to nemusel studovat a vždy
o polední pauze u stodoly přehazoval
seno pro králíky, ale tu pauzu si natáhl
na dvě hoďky :)
jinak nevím jestli taková učiliště existují
můj taťka vykonával v Pardubických silnicích
bezpečnostního technika a to už střední
školu mít musel ..