setapouch

Kde a proč se uplatňuje analogový signál před digitálním?

Má nějaké objektivní výhody (za objektivní nepovažuji neochotnu lidí koupit si novou televizi). A nejde mi jen o TV signál, ale o signály obecně.

PS: ano, je to do školy, ale nedaří se mi to vygooglit.
Doplňuji:
gecco: výhody digitálního signálu tak nějak chápu. Ale nedokážu říct, proč existují D/A převodníky. Jestli mají dnes ještě nějaký význam (tj. kdy je analogový výstup potřebnější) nebo je to jen z historických důvodů, zpětná kompatibilita…

Nejlepší odpověď
gecco

Analogový „signál“ (cokoli) je spojitý.
Digi je rozkouskovaný (podle šířky pásma).
😉
Zrovna u TV naprosto stačí ten digitál. Nebo – obecně – pro vnímání člověka vhodně nakouskovaný signál stačí.
Analog je neocenitelný při záznamu (audio, video…) – protože spojitý signál lze vhodným ´nakouskováním´ udělat pro vnímání člověka (přehrávání, promítání) přijatelným. A pokud se to rozkouskování nepovede, analogový originál prostě rozkouskuješ znovu a jinak.
Rozkouskovaný digitální záznam už nikdy zcela věrně ´nezespojitíš´ (no, i když dneska už i ty interpolace relativně fungujou)…
___
Pokud jde o vysílání (…) – digitál sebou nese ´schopnost´ přenosu mnohem více dat na jedné frekvenci (právě proto, že přenáší data ´rozkouskovaná´).
Doplňuji:
K Doplnění:
To jsou právě ty „interpolace“…
😉
D/A převodník slouží k tomu, abys ten ´nakouskovanej´ signál zase převedl do spojitých hodnot…
Škoda, že´s nezmínil obor.
Takto mne napadá zase třeba ten obraz – z fotky vyfocené digi potřebuješ udělat obraz 2× větší. Takže jej musíš itnerpolovat (resampling) na 2× větší rozlišení.

Další odpovědi
mosoj

Geco nám zase zaperlil. Resampl fotky se provádí vždy a jedině digitálně !!
Teda mimo zvětšováku.

Teď k tvému dotazu. Já znám převodníky D/A a A/D v měřicí a regulační ! technice. Čidla teploty , hustoty snímají většinou spojitě. Zpracování a zobrazení bývá digitální. Může to být ale i naopak.
Zkus zagooglit do světa měřicí a regulační techniky.

setapouch

gecco: chápu, k čemu D/A slouží, že z digitálního signálu složím zpátky analogový. Ale nevím, proč by to chtěl někdo dělat, když dnes je v módě digitalizace a co je analogové, to není dostatečně IN. Neumím říct jediný příklad (mimo analogového vysílání TV nebo rádia), kdy by někdo měl digitální signál, ale chtěl by analogový.

Takže hlavně mi jde o nějaký konkrétní příklad, z jakéhokoli oboru. A abych se přiznal, s tou fotkou jsem to moc nepochopil. Holt, mozek už nemám nejmladší :D

gecco

…„dnes je v módě digitalizace a co je analogové, to není dostatečně IN“…
😉
No – a proto jsem chtěl vědět ten obor, v jehož intencích se ptáš…
😉
Digi je „in“… Jasně, protože je levný…
Analog je drahý, nedoceněný (o to dražší), ale nedocenitelný – pokud jde o záznam.
___
Proč jsem se ptal na obor – jinak na digi nahlíží technik, jinak markeťák, jinak spotřebitel…

setapouch

Aha, tak řekněme z pohledu technika…

A máš u mne pivo :)

cochee

Pořád chceš příklad nezbytnosti analogového signálu. Jeden mě napadl ihned.
Jedničkami a nulami reproduktor nenakrmíš. Ten chce spojitý signál.