Avatar uživatele
setapouch

Kde a proč se uplatňuje analogový signál před digitálním?

Má nějaké objektivní výhody (za objektivní nepovažuji neochotnu lidí koupit si novou televizi). A nejde mi jen o TV signál, ale o signály obecně.

PS: ano, je to do školy, ale nedaří se mi to vygooglit.
Doplňuji:
gecco: výhody digitálního signálu tak nějak chápu. Ale nedokážu říct, proč existují D/A převodníky. Jestli mají dnes ještě nějaký význam (tj. kdy je analogový výstup potřebnější) nebo je to jen z historických důvodů, zpětná kompatibilita…

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? gecco před 3415 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
gecco

Analogový „signál“ (cokoli) je spojitý.
Digi je rozkouskovaný (podle šířky pásma).
😉
Zrovna u TV naprosto stačí ten digitál. Nebo – obecně – pro vnímání člověka vhodně nakouskovaný signál stačí.
Analog je neocenitelný při záznamu (audio, video…) – protože spojitý signál lze vhodným ´nakouskováním´ udělat pro vnímání člověka (přehrávání, promítání) přijatelným. A pokud se to rozkouskování nepovede, analogový originál prostě rozkouskuješ znovu a jinak.
Rozkouskovaný digitální záznam už nikdy zcela věrně ´nezespojitíš´ (no, i když dneska už i ty interpolace relativně fungujou)…
___
Pokud jde o vysílání (…) – digitál sebou nese ´schopnost´ přenosu mnohem více dat na jedné frekvenci (právě proto, že přenáší data ´rozkouskovaná´).
Doplňuji:
K Doplnění:
To jsou právě ty „interpolace“…
😉
D/A převodník slouží k tomu, abys ten ´nakouskovanej´ signál zase převedl do spojitých hodnot…
Škoda, že´s nezmínil obor.
Takto mne napadá zase třeba ten obraz – z fotky vyfocené digi potřebuješ udělat obraz 2× větší. Takže jej musíš itnerpolovat (resampling) na 2× větší rozlišení.

Upravil/a: gecco

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
mosoj

Geco nám zase zaperlil. Resampl fotky se provádí vždy a jedině digitálně !!
Teda mimo zvětšováku.

Teď k tvému dotazu. Já znám převodníky D/A a A/D v měřicí a regulační ! technice. Čidla teploty , hustoty snímají většinou spojitě. Zpracování a zobrazení bývá digitální. Může to být ale i naopak.
Zkus zagooglit do světa měřicí a regulační techniky.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
setapouch

gecco: chápu, k čemu D/A slouží, že z digitálního signálu složím zpátky analogový. Ale nevím, proč by to chtěl někdo dělat, když dnes je v módě digitalizace a co je analogové, to není dostatečně IN. Neumím říct jediný příklad (mimo analogového vysílání TV nebo rádia), kdy by někdo měl digitální signál, ale chtěl by analogový.

Takže hlavně mi jde o nějaký konkrétní příklad, z jakéhokoli oboru. A abych se přiznal, s tou fotkou jsem to moc nepochopil. Holt, mozek už nemám nejmladší :D

před 3415 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
gecco

…„dnes je v módě digitalizace a co je analogové, to není dostatečně IN“…
😉
No – a proto jsem chtěl vědět ten obor, v jehož intencích se ptáš…
😉
Digi je „in“… Jasně, protože je levný…
Analog je drahý, nedoceněný (o to dražší), ale nedocenitelný – pokud jde o záznam.
___
Proč jsem se ptal na obor – jinak na digi nahlíží technik, jinak markeťák, jinak spotřebitel…

před 3415 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
setapouch

Aha, tak řekněme z pohledu technika…

A máš u mne pivo :)

před 3415 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
cochee

Pořád chceš příklad nezbytnosti analogového signálu. Jeden mě napadl ihned.
Jedničkami a nulami reproduktor nenakrmíš. Ten chce spojitý signál.

před 3415 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek