Kryšpín

Kde a kdy byl začátek kapitalismu?

Kolik může mít druhů a v kterém státě je nejkvalitnější.

Nejlepší odpověď
Kelt

Kapitalismus vzniká koncem feudalismu, kdy vznikají nové třídy, dělníci a buržoazie, výroba se rozšiřuje do továren. Jiný pohled na to získáš studiem politické ekonomie a spisů Marxe, Engelse a Lenina, Jinou studiem západních filozofů Druhy – tržní, monopolní, ranný a podobně. To vše se dá vyhledat, já si to po těch více než 30 letech už nepamatuji. A podle čeho chceš posuzovat kvalitu kapitalismu? Výše vývozu, financí,, kolonií, obratu? Nebo podle subjektivní spokojenosti.

Další odpovědi
annas

Kapitalismus vznikl v Anglii. Souvisel s tzv. průmyslovou revolucí a novými vynálezy. , předvvším vynálzem parního stroje.

„První průmyslovou revolucí nazýváme období mezi léty 1770 a 1830, kdy proběhl v Anglii jako v první zemi na světě hospodářský rozmach, během kterého došlo jak ke změně krajiny a země, tak ke změně ve všech oblastech života obyvatel. Typickými stavbami byly továrny s vysokými kouřícími komíny, v jejichž okolí vyrostla sídla pro masu továrních zaměstnanců. Staví se nové silnice, železnice, průplavy a kanály. Obyvatelé ve velkém opouštějí venkov a stěhují se do měst, kde se z nich stávají dělníci v hutích, dolech, železárnách či textilních továrnách. Vzniká tak zcela nové rozdělení společnosti na dělníky a buržoazii (továrníci, obchodníci, bankéři). Továrny se přesouvají postupně na okraj měst a vznikají kolem nich dělnické čtvrti. “

Postupně došlo k rozvoji průmyslu i v jiných zemích atd.

Dovíte se víc v odkazu

http://www.de­jepis.com/uceb­nice/anglicka-prumyslova-revoluce-a-jeji-rozsireni/

Kapitalismus se dělí na raný, rozvinutý průmyslový a pozdní kapitalismus po zániku socialismu, dnes je tzv. moderní, který souvisí s globalizací.

U těchto „kapitalismů“ se uvádějí určité znaky:

kapitalismus volného trhu, kapitalismus blahobytu, monopolní kapitalismus, státní monopolní kapitalismus = pozdní kapitalismus z pohledu marxismu – využívá zespolečenšťování výroby, využívá VTR, objevují se recese, militarizace, střet mezi socialismem a kapitalismem. Jde především o 20. století atd.

Co je nejkvalitnější? Spíš nejvyselejší země – Země považované za vyspělé leží obecně na severní polokouli v Severní Americe (USA a Kanada), v Evropě (např. státy Evropské unie), v Asii Japonsko, tzv. Asijští tygři (Jižní Korea, Tchaj-wan), Izrael a v Oceánii (Austrálie a Nový Zéland).

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Vysp%C4%9Bl%C3%­A1_zem%C4%9B

Dnes existuje pět typů kapitealismu

Ekonomiky založené na trhu
Sociálně-demokratické ekonomiky
Asijský kapitalismus
Kapitalismus kontinentální Evropy
Jihoevropský kapitalismus

https://nb.vse­.cz/~SIRUCEK/Pred­mety/3MI111/Pr­ednaskaJD.ppt

Edison

To chce si asi přečíst Marxův Kapitál… 😁

Kryšpín

Annas děkuji za rozbor, ale ještě je český-kapitalismus, když naši dědové a taťuldové začali v 90 letech vyrábět turbo kapitalisty

annas

O monarchii a českém kapitalismu máte informace v odkazu, ten jste zřejmě nerozklikl.

Ale otázka zněla „Kde a kdy vznikl kapitalismus?“. Na ni jsem vám odpoěděla na rozdíl od Kelta

Odpověděla jsem i na doplňují otázku – druhy kapitalismu, ty Kelt rovněž neuvedl.

Edison

Kelte, Lenina bych do toho nepletl.