Karel Jaromír Erben-Kytice

Dobrý večer,chtěla bych se zeptat jdestli někdo neví jak řeší erben provinění a z čeho vzniká konflikt u balady Svatební košile.Děkuji

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Zlatý

Konflikty v Kytici - boj člověka s přírodou, s nadřirozenými silami (bezmocnost)
- základní vztahy mezi lidmi a jejich narušení
- v popředí motiv mateřské lásky - vina - trest = často neúměrný, až krutý.

Svatební košile - dívka se dopustila provinění rouháním, je potrestána, ale když se kaje, je vzata na milost.

Konflikt: Rouhání x pokoře, pohanské prvky - temná noc, tajemnost, umrlec x prvkům křesťanským - modlitba, symbol kříže, růženec. Trest jen přechodný. Vítězí pokora ...

Dívka touží po návratu milého, který zmizel někde v cizině. Ve svém zoufalství se v modlitbě rouhá. Přichází trest. Dívka prožívá hrůzné chvíle při strastiplné cestě na hřbitov, kdy poznává, že jejím průvodcem je kostlivec. Před tragickým osudem ji zachraňuje pokání a modlitba.

Další odpovědi:

Zlatý

Provinění některé postavy v baladě je většinou neúprosně a dost tragicky potrestáno. Např. matka přijde o dítě. /Polednice, Poklad/
Někdy je ale možné tragický osud odvrátit, např. pokorou, jako zrovna ve Svatební košili.
Konflikt tady vzniká mezi touhou po mrtvém milenci a povinností žít.
Tu Svatební košili si tady přečti http://www.cesky-jazyk.cz/…
a napiš mi, co všechno ta panna cestou odhodila, jo? :-)

Zdroj: Literatura- přehled středoškolského učiva

Bronzový

Dívka v modlitbě prosí Pannu Marii "milého z ciziny mi vrať, aneb můj život náhle zkrať" = rouhání. Modlitba se jí vyplní a život jí má zkrátit její mrtvý milý. Zachrání jí až pokání "Maria Panno při mě stůj, u syna svého oroduj! Nehodně jsem Tě prosila, ach odpusť co jsem zhřešila". Vina je jí odpuštěna a dívka je zachráněna. Na konci balady je poučení: "Dobře ses panno radila, na Boha že jsi myslila a druha zlého odbyla. Bys byla jinak jednala, zle bysi byla skonala. Tvé tělo bílé spanilé, bylo by co ty košile"

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Zajímavé otázky v kategorii Vzdělání a práce

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Vzdělání a práce

Zlatý annas 2420
Zlatý Drap 1491
Zlatý quentos 1220
Zlatý mosoj 643
Zlatý hanulka11 567
Zlatý gecco 564
Stříbrný ivzez 539
Zlatý led 528
Zlatý marci1 491
Zlatý Michal Kole 475

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.