annas

Kalendárium. 11. 8. 1689 zemřel Václav Rosa, český filolog a básník, který patřil k tzv. puristům? O co jim šlo?

Jak by se vám líbila slova, která se naštěstí neujala.

Např. usmívka, zpěvořečnost, knihovtipník, žehroň, věžovlice, nosočistoplena, prstobřinkoklap…

Zkuste odhadnout jejich význam …

Nejlepší odpověď
barnajka

Jazykový purismus byla snaha o očistu a čistotu jazyka. Puristům hlavně vadilo, jak se do češtiny vkrádají cizí vlivy, jak čeština přejímá za vlastní slova převzatá z jiných řečí. Stejně tak brojili i proti vytváření nových slov – byli přesvědčeni, že ten „cizácký“ vliv by tam byl zase.

Z uvedených výrazů znám jen tu nosočistoplenu (i když nám ji ve škole vtloukali do hlavy jako čistonosoplenu). Je to samozřejmě kapesník :))
A ten prstobřinkoklap je, tuším, klavír. Zbytek si svépomocí odhadovat netroufám. Ne veřejně :D