quentos

K řecké krizi

došel mi zajímavý email s otevřeným dopisem Řecku od Německa. Četli jste ho? Co tomu říkáte? Nechci ho sem celý kopírovat, tedy jen nejzajímavější výňatky:

"asi nikdo nedostal na hlavu tolik, jako vy, celkem téměř 100 miliard. Tedy polovinu toho, co jsme my přihodili do EU hrnce, jste vy z něj velkou naběračkou vybrali… Jste naši vskutku nejdražší přátelé. … Naše ulice jsou děravé, protože nám chybí peníze na jejich údržbu. V některých městech svítí v noci jen každá druhá lampa, protože radnice nemají na zaplacení účtů za elektřinu. Naše platy, na rozdíl od vašich, od zavedení eura prakticky vůbec nestouply. A k tomu všemu musíme zachraňovat Řecko? Starosti o vás nám opravdu ještě chyběly.
Milí řečtí lékaři,

místo stávkování se příští týden radši věnujte svým pacientům.
A od teď, už bez předcházejících proseb o peníze. A pak si jednoduše zdaňte vaše příjmy.
ilí řečtí důchodci,

když u nás člověk pracuje celý život, nedostane ani 40 procent své mzdy jako důchod. S tím jsme na čtvrtém místě od konce mezi zeměmi OECD. A teď otázka: Kdo je naopak na místě prvním? Správně. Vy. V důchodu si dopřáváte přes 95 procent vašeho průměrného příjmu. Zdá se vám to fér? …
Milí občané Řecka,
nemluvte pořád dokola o tom, že za katastrofální situaci nesou vinu vaši politici. Jste přeci národem, který světu představil demokracii, měli byste proto vědět, že je to vláda lidu – vás…"

Docela síla. Rád bych slyšel vaše názory. Pravda je taková, že i my – ČR – jsme na tom bývali bídně a stále jsme. Náš deficit je jeden z největších na světě. Hrozí nám státní bankrot? Dopadneme podobně jako řecký strašák?
Doplňuji:
Sandy: celý dopis je k vidění např. zde:

www.prvnizpra­vy.cz/zpravy/ze-zahranici/nemci-napsali-srdecny-dopis-obcanum-recka/

Nejlepší odpověď
dudu

Celé je to špatně, především proto, že Řecko porušilo většinu zákonných i etických pravidel a nyní namísto, aby bylo vyloučeno z MÚ, /což však technicky nejde/, resp. prodělalo státní bankrot třeba jako Argentina, dostává obrovské sanace, což je v rozporu se zákony Evropské unie. A na to jsou Němci mimořádně citliví. A zase za tím vším stojí finanční sféra, která vlastní obrovské množství nejenom řeckých dluhopisů, jejichž dnešní cena se může zítra ocitnout na poloviční nebo nižší hodnotě. Primerním viníkem je ovšem virtuální měna, které se říká EURO a třeba dobře míněná vize, když bylo zavedeno. Bojím se, že je stejně nerealistická, jako se v praxi ukázala myšlenka o budoucím komunistickém ráji.
Doplňuji:
Sandy pozor, Evropa či spíše některé státy jako Německo, Francie a další zachraňují především sebe, protože z řeckých, španělských nebo italských dluhopisů, které jejich banky s vidinou obrovských zisků ve velkém nakoupily, by se velmi snadno a rychle mohly stát bezcenné papíry. A to tedy bude šupa a zareaguje na ni i světový systém!!

Další odpovědi
mosoj

Největší deficit na světě má USA. Je zajímavé, že se o tom mlčí.
USA má takový deficit, že na jeho uhražení by nestačil ani HO celého světa.

anonym

Pravý,tedy skutečný stav,realitu, se z novin těžko dozvíme.Tu zná relativně málo lidí,a ti ji nám asi neřeknou,byli by sami proti sobě.
Než Řecko nastoupilo svoji cestu,bylo všem zasvěceným dávno jasné,co se děje.Nejen v Řecku.Takové pojmy jako globální strategie,nadčasové plánování existují.Stovky scénářů – co by bylo,kdyby – tisíce prvotřídních profesionálů…nemá smysl pokračovat. Víme s jistotou,že se Řecko dostalo tam,kam se dostalo samo?

Sandy

Zajímalo by mě jak jste přišel na to, že ČR má jeden z největších deficitů na světě. Tak zle na to rozhodně ještě nejsme. Dokonce podle průzkumu (z dubnu tohoto roku) Financial Times máme osmou nejstabilnější ekonomiku světa (i když do průzkumu bylo vybráno něco kolem 110 států). Z toho soudím, že máme ještě dost času na to, abychom se z Řecka ponaučili a zlepšili si tak svojí ekonomiku. S Německem souhlasím. Takové Slovensko si dokonce musí vzít půjčku, aby „ubohému“ Řecko pomohli. Mám známého, který často jezdí pracovně do Řecka a o místních občanech mi říkal, že by je přirovnal k „trochu vzdělanějším Romům“ – a trvám na tom, že tato poznámka není rasistická. Na jednu stranu by se dalo TROCHU pochopit, že řekové protestují, když se jim ve velkém chtějí brát peníze, ale na druhou stranu je to od nich sprosté, vezmeme-li v úvahu, že skoro celá Evropa se může pos*rat – pardon – aby jim mohli pomoct a oni ještě nadávají.

Mimochodem – dopis velmi zajímavý, nemohl byste ho sem dát celý?

Michal

Máme problémů mnoho.Nic proti Vašemu informování.Můžeme se poučit ,ale měli bychom se starat o sebe.Povodně!Roz­počet!Starosti o staré a nemocné.Starosti o maminky s dětmi.Školky.Mám pokračovat?
Doplňuji:
Asi se neschodnem,já trvám na tom, co jsem napsal.Jistě,při­pustím chybu, pokud mně někdo slušnou formou vyvede z omylu.Srdečně zdraví Michal.

Lucimia

Je to pravda, co Německo napsalo. Souhlasím s tím.