zjentek

K čemu slouží rhodium na stříbrném přívěšku či náušnicích?

Co je to vlastně to „rhodiování“, k čemu přesně je dobrý a především- JAK DLOUHO na AG šperku vydrží? Osobně se mně výsledek pěkně břídí, pánč stříbru bere barvu stříbra a dělá z něj vizuálně nerez. Děkuji.

Nejde při rhodiování šperků spíše zase o nějakou tu boudu na spotřebitele?

Nejlepší odpověď
da ny

Rhodium patří do skupiny platin. Tenká vrstva by měla dodat šperku lesk. Rhodium má vyšší cenu než zlato- Je to příliš křehký kov, nehodí se pro výrobu šperků/předmětů a cingrlátek ;D
Pozinkovaný rhodiový povlak zlepšuje vzhled i kvalitu výrobků (Ag, Au).
Vrstva by měla ochránit stříbro před černáním.
Blíže zde:
https://www.vic­tum.cz/blog/chc­ete-nosit-sperky-ktere-se-jen-tak-neposkrabou-sahnete-po-tech-osetrenych-rhodiem/

Další odpovědi
aliendrone

Nejde o žádnou boudu, je to prostě antikorozní úprava, podobně jako pozinkování ocelového plechu. Venkoncem pokud máš doma třeba „sváteční“ stříbrné příbory, tak jistě víš, jak je otravné jejich cídění, když je párkrát do roka vyndáš. :)

Jestli vydrží? No, pokud nedojde k mechanickému opotřebení (otěr), tak VYDRŽÍ. Na prstýnku třeba ale jde poměrně rychle do šajzeotvoru. Záleží na tloušťce vrstvy a způsobu nošení (časté a namáhané věc urychluje).

Řešení je EASY. Zapomeň na Ag, přejdi na Au – a máš po problému! Venkoncem černo/tmavěše­dostříbrná kombinace je pro takové ty „divné lidi“ (gothic apod.) Černozlatá je prostě HEZČÍ a o elementárním faktu, že zlato je prostě ZLATO snad mluvit netřeba. (Co nadělám, slatíško je můj miláááááášek!!) ;) :D :D

Filip84

Je to kov.
Vydrží to dlouho.
Chrání stříbro proti korosi, pak ho není nutno leštit speciálním hadrem a / nebo máchat ve speciálním roztoku.
Zabraňuje vzniku alergických reakcí.

aliendrone

da ny>>> Nechápu. PROČ by se měl rhodiovaný povrch ZINKOVAT? :o

zjentek

„Pozinkovaný rhodiový povlak“… 🤣🤣🤣

zjentek

Aliene, mám takový drobný postřeh: Rhodiované AG snadno zčerná, to mně můžeš věřit, zejména náušnice. A víš co? Vyčistit nejde 🤷‍♂️. Tedy přesněji: Ag šperk snadno vyčistím sodou na kašičku mezi prsty, bum bum, sekundy. Ovšem rh. šperk NE, NE a NE! Za druhé: antikorozní nebo jakákoli jiná anti úprava na ZLATÉM ŠPERKU??? Hm, fakt, že ANI TOBĚ nepřipadá něco takového divné, jen dokazuje starou pravdu, že NEJKRÁSNĚJŠÍ tady musím být JÁ! (; D; D;
(Ale i tak, palec nahoru za "šajzeotvor 😂🤭😅)