Avatar uživatele
samicek333

K čemu má člověk bradu?

Dobrý den, nedávno jsem někde zahlédla otázku „K čemu má člověk bradu?“ a stále mi to vrtá hlavou. Nemůžu přijít na nic, čím bych si to vysvětlila, protože člověk je jediný, kdo tu bradu má.
Děkuji

To ano, ale já myslela spíš proč ji má tak vystouplou. Předci lidí bradu skoro vůbec neměli, takže by mě spíš zajímalo, proč se lidem takhle vyvinula.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 5Pro koho je otázka zajímavá? dudu, redy, klumprt, palmal, oldriskat před 2929 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
klumprt

Na anglické wiki se píše o tom, že by to mohlo být jako posílení čelisti namáhané při řeči nebo při žvýkání. Druhá možnost je, že to souvisí s pohlavním výběrem, že jde o znak, který samičky vyhledávaly. Že to souvisí i s hladinou testosteronu.
Mě napadlo, že by brada mohla být nejefektivnějším způsobem uchycení mimických svalů používaných k vyslovování různých hlásek. Zkuste vyslovovat U-I-U-I-U… a nahmátněte si kde jsou ty svaly, které používáte ke změně tvaru úst. Nevím, ale možná bychom bez brady prostě nedokázali tak dobře mluvit.

Doplňuji, že nejsem odborník a ten můj nápad je úplně laický.

Upravil/a: klumprt

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?mosoj Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
quentos

Ani vědci nemají na toto dodnes jednotný názor.
Nejpravděpodobnější se jeví verze, že brada podporuje dolní čelist při žvýkání – ostatní podobné živočišné druhy mají totiž čelisti daleko širší, a tak podporu nepotřebují.
Ještě se prý nabízí jedna verze, a to, že má funkci při výběru partnera k páření – samičky preferují samce se širší bradou a naopak. Užší brada signalizuje vysokou hladinu estrogenu.

Zdroj: http://www.smit­hsonianmag.com/sci­ence-nature/why-do-humans-have-chins-15140492/?no-ist

Upravil/a: quentos

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
cochee

Klumprt sice není odborník, ale jím uvedený důvod je ten správný. Díky bradě mluvíme.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
partep12345

Tak aby nějak zakončil obličej, ne? :D

Upravil/a: quentos

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
zjentek

Myslím, že brada se zformovala tak nějak ze slov ..čím míň keců, tím míň brady.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek