huxa

Jsou nějaká omezení, co se týče maximálního počtu odpracovaných hodin týdně v zaměstnání?

Když se se zaměstnavatelem domluvím, že budu jeden den pracovat třeba 30 hodin, poté půjdu na deset hodin domů, dojdu na dalších 20 hodin a nebo každý den budu v práci 14 hodin a budu mít tedy týdně odpracovaných 98 hodin, mohu toto dělat? Je to přeci oboustranná domluva, nebo nám stát zakazuje pracovat déle než je povoleno?
Doplňuji:
Není toto poté neoprávněným zasahováním do soukromého života a porušováním mé svobody? Když chci pracovat více, než-li jiní, lenoši, kvůli kterým je tento zákon, budu to muset dělat protizákonně, tudíž mi bude hrozit pokuta či jiný trest za to, že chci pracovat? Není toto hrubé porušení listiny základních práv a svobod?

Nejlepší odpověď
gecco

Omezení jsou – Zákoník práce.
Maximální délka pracovní doby (předpokládám, že je ti 18+) týdně je 40 hodin (u některých profesí méně).
Přesčasů ti pak může zaměstnavatel nařídit max. dalších 8 hodin týdně (a max. 150 v souhrnu za rok).
😉
Takže ani 98 hodin týdně, natož „30 hodin denně“ prostě nelze.
Doplňuji:
K Doplnění: Najdi si dalšího zaměstnavatele a nebo podnikej – podnikatele (OSVČ) Zákoník práce ´nechrání´…
😉

Další odpovědi
ivzez

Má-li den jenom 24 hodin,
nemůžete v jeden den odpracovat 30 hodin.

V každé normální společnosti platí přijaté zákony a předpisy.
V tomto případě jde hlavně o zákoník práce a o bezpečnostní předpisy.

Podle zákoníku práce nesmí délka pracovní směny překročit 12 hodin,
zaměstnavatel je povinen dodržovat přestávky mezi pracovními směnami
i dobu souvislého odpočinku v týdnu (v délce minimálně 35 hodin).
V průběhu pracovní doby musí nejpozději po 6 hodinách nepřetržité
práce zaměstnancům poskytnout přestávku na jídlo a oddech.

Netušíte, že přetěžování (přepracování) zaměstnanců vede mj. k vyšší úrazovosti? Chtěl byste mít např. na svědomí zdraví svých kolegů, když po 12 hodinách práce už nebudete schopen se na práci a bezpečnostní předpisy dostatečně soustředit?

To, co nazýváte neoprávněným zasahováním do osobní svobody, je ve skutečnosti ochranou Vás a Vašich kolegů před nezodpovědnými lidmi, kterým jsou veškeré předpisy a pravidla jen pro smích.

A ti, které nazýváte lenochy, mají na rozdíl od Vás
zodpovědný přístup ke svým kolegům, rodinám
i k zaměstnavateli (který by si to za Vás „pěkně odnesl“).

  • –––

Huxo, kam na ty nápady chodíte?

Nepovažujete náhodu trestní zákoník také za omezování své osobní svobody?
Je-li trestným činem vražda, zasahuje to do Vaší svobody nechat se zavraždit …
Stíhá-li někdo zloděje, zasahuje tím do Vaší osobní svobody nechat se okrást, …

A co dopravní předpisy? Neměl by si každý jezdit, jak uzná za vhodné?
Nejsou dopravní předpisy dalším „omezením osobní svobody“?

Emefej

Maximální délka pracovní směny a délka nepřetržitého odpočinku mezi směnami je stanovena zákonem. ZP nemám po ruce, takže příslušné paragrafy nevím, ale je to tam.
Doplňuji:
Ad doplnění – samozřejmě že to je omezení tvých práv. Naprostá většina zákonů omezuje práva jednotlivce v zájmu práv většiny.

carpediem

Omezeno to je, ale dělá se to běžně, rozepíše se to do osobníhoo ohodnocení, prémie, bonusy atd. 🙂

Ano stát tě nutí porušovat zákon:-(((

Problém je to u řidičů, kteří jezdí na kartu do tachografu, s kolečky se švindlovalo, s kartou to už nejde.

ivzez

Má vůbec soud nařizovat někomu léčbu?
Neměl by se každý rozhodnout sám, jestli léčbu potřebuje?
Co ta paní, jež nedávno zabila studenta – neměla i ona
právo se např. rozhodnout, že už žádné léky nepotřebuje?

huxa

Ovšem tím, že pracuji o několik hodin více týdně nikoho neohrožuji více, než-li když nebudu pracovat a budu dělat nějakou činnost nazdařbůh, třeba místo spánku budu běhat kolem radnice. Poté v práci budu spolupracovníky ohrožovat možná i více.
Pleteš dohromady dvě věci-hypoteticky se zvyšující možnost vzniku škody a jasný vznik škody.
Tady tento zákon se týká všech, proč ovšem regulovat, kolik hodin někdo může třeba kopat jámu nebo přehazovat fůru písku? Zde ohrožuje víceméně jen své zdraví.

ivzez

56 hodin není „o pár hodin týdně více“, 96 hodin je více než dvojnásobek týdenní pracovní doby stanovené zákoníkem práce …

Pletete se Vy, považujete-li zvýšení rizika za hypotézu.
Zkuste se informovat např. na inspektorátu práce
nebo na hygieně práce.

Zdá se, že si vytváříte vlastní hypotézy (kolik hodin už jste kde dokázal odpracovat?), aniž byste bral v potaz, že v demokratické společnosti platí určitá pravidla a zákony.

huxa

gecco-ovšem to je poté už zbytečně velké komplikování. Takto víceméně něco uděláš a dostaneš peníze, při živnosti se musí dělat další velká byrokracie a není v tom už ta jednoduchost.

gecco

To jo…
Byrokracie je ´daň´ za ´svobodu´…
😉