alexisis

Jsou Slováci hrdí na to, že za druhé světové války kolaborovali s Němci? A učí se o tom ve škole pravdu?

Nejlepší odpověď
orwell

Slováci jsou hrdý národ vůbec, rozhodně víc než Češi. Jestli jsou hrdí právě na toto období? To asi sotva. Před pár lety jsem zde na toto téma cosi napsal a vzbudil různé reakce. Historii sice nepředěláš, ale dá se vykládat různými způsoby a v různých souvislostech. Ve škole se musí učit podle osnov a tím je to dáno. Pominu-li předměty jako je fyzika, matematika, chemie,… tak na tu pravdu bych moc nespoléhal. Pokud chceš učit, musíš se podrobit. Anebo máš druhou možnost – odejít nebo být odejit. V poslední době jsem zaregistroval snahu rozeštvávat státy bývalého východního bloku (V4) připomínáním různých neblahých událostí ve vzájemných vztazích (a že by se jich našlo dost) v médiích řízených lidmi, které bych vlastenci určitě nenazval. To poslední, co teď potřebujeme, je vrtat se v minulosti a vzájemně se obviňovat. Minulost nezměníme, jenom tříštíme síly a nahráváme komusi na smeč. Nezapomeňme na mnohokrát použité „Rozděl a panuj!“

Další odpovědi
Pruzkumnik

Před rokem se mi do rukou dostala slovenská učebnice dějepisu
Nebudete tomu asi věřit ale učí se pravdu
No slováci se za to stydí, na druhou stranu jsou hrdí za SNP Slovenské národní povstání

I když najdou se tací slováci co se za toto nestydí a dokonce volí neonávky do parlamentu 🙂 (něco jako naše SPD, ale horší)

Kryšpín

Nejsem znalec, ale o tom rozhodla skupina slovenských papalášů, řadový občan Slovák má větší odvahu než český podržtaška, můj děda by dodal, čecháčkové jsou – nejsou hrdi na bobky ze skopčáků v roce 1939, za provolávání statisíců poblouznivců v roce 1948, demisi demisi vlády Beneše, ať žije soudruh Gottwald, v roce 1968 ať žije soudruh Dubček a jeho komunismus s lidskou tváří ve Varšavské smlouvě a v roce 1989 bojovné řinčení dozickými klíči, nejsme jako oni, pravda a láska zvítězí, i z komunistů budou dobří podnikatelé a já dodám i politici.

led

Odpovím protiotázkou: Jsou Češi hrdí na to, že za druhé světové války kolaborovali s Němci? Tak jako Češí, tak taky Slováci nebyli všichni kolaboranti! Většina z nich byla ovlyvněna svými politickými představiteli, kteří přijali zlo Němců, než aby přijali pomoc Rusů. Než začalo německé obsazovaní ČSR, stáli na východních hranicích ČSR prvosledové jednotkyRudé armády. Jenomže to se pánům politikům nehodilo do krámu. A obyčejný člověk chtěl přežít…
Kromě toho nazapomeňte na tisíce, desetitisíce, statisíce lidí, občanů Československa, bez ohledu na národnost kteří svým jednáním a mnozí i svou smrtí bojovali proti fašismu.

To čo učí teď v školách mi hrozně připomína časy, kdy bylo požené Království Francie a vznikla prvná republika, kdy padl Ruský car a nastala moc sovětů, kdy Hitler vyhrál parlamentní volby a fašizmus získal svou moc, kdy po Únore 1948 přavzala moc KČS, ale taky po 17.Listopadu 1989 když nastal boj o návrat „lidské tváře“ a pohon na všichny členy KS bez ohledu na to kým byli v skutečnosti jednoduše stali se „škodnou“.
Dodatek:
Mnozí sa teď do mne „obujou“ a svým „spravedlivým hněvem“ začnou dštít na mne síru a oheň jak letitá saň. Ale pravda je len jedna a tu nehledejte v řádkach politických projevů a peněženkách novozbohatlíků. Na jedné straně jejich spůsoby kritizujete a na druhé straně vychavalujete a toužíte si s nimi sednout k jednomu stolu. Tak ať se vám líbí…

Na závěr:
Pamatujte,
za svou minulost se můžete stydět,
svou minulostí se můžete chlubit,
ale svou minulost nemůžete změnit,
své činy nemůžete ani popírat.
Ledaže byste vědomě lhali!

led

Prepáčte chybu " kdy bylo požené Království Francie a vznikla prvná republika"
správne má byť: kdy bylo poražené Království Francie a vznikla první Francouzska republika,
„bez ohledu na to kým byli v skutečnosti jednoduše stali se "škodnou“." správne „bez ohledu na to kým byli v skutečnosti jednoduše stali se "škodnou“ a minulost se změnila.