jendysek

Je vysoká škola k ničemu?

Dobrý večer, chtěl bych se zeptat jaké jsou výhody a nevýhody studia na vysoké škole prý obecně slýchám z okolí, že je to v některých případech ztráta času.

Nejlepší odpověď
annas

Spíš bych se zeptala, zda je VŠ k něčemu?

Vysoká škola nedává patent na rozum. Ale získáte další všeobecné, ale i odborné vědomosti či dovednosti. Třeba stát se lékařem, nutná vysoká škola.

Vždy záleží na tom, co umíte, to vám nikdo nevezme. Vaše znalosti a vědomosti prověří až praxe.

Vysoká škola rozšiřuje váš obzor. Je pravda, že to, co se naučíte na VŠ, často nepoužijete. Platí to i pro SŠ. Nikdy nevíte, kdy vše použijete.

VŠ pomůže ke kritickému myšlení, teoretické vědomosti jsou sice v převaze, ale v praxi jsou velkým pomocníkem, když víte, čeho se problém týká.

Proto se musíte rozhodnout sám, zda se přihlásíte, chcete začít studovat a studium dokončit. Je důležité nedbat na řeči jiných, přece každý je strůjcem svého osudu . Někdy je v tom i závist, že on nemůže, nebo na to nemá apod. …

Nemusíte studovat, pokud nechcete či nemůžete, můžete mít štěstí, že uspějete v zaměstnání i jako středoškolák,

Důležité je chtít studovat, hlavně si vybrat ten správný obor. To co děláte pro sebe, bych nikdy nepovažovala za ztrátu času. Vědomosti máte v hlavě, život zpravidla před sebou.

Jak napsal Jan Neruda: „Kdo chvíli stál, už stojí opodál“… Když nic nevíte, či kriticky nemyslíte, musíte všemu věřit …

Další odpovědi
Drap

Vysoká škola je k rozšíření vzdělání a získání vědomostí. Záleží na oboru který si vybereš. Samozřejmě určitě jsou lidé, kterým vysoká škola je k ničemu. Třeba Mirek Kalousek, vystudoval chemii, přesto se stal podle jeho slov, nejlepším ministrem financí. Domnívám se, že právě na tomto příkladě je jasně vidět, že mu byla vysoká škola k ničemu jak v chemii, tak i v ekonomice.

ivzez

To záleží na každém jednotlivci.
Tomu, kdo se o svůj obor opravdu zajímá a školu nefláká, VŠ k něčemu bude.
Tomu, kdo chce VŠ vystudovat „snadno“ a jen kvůli titulu, nebude k ničemu.

elkon

Záleží na tom, co chce člověk v životě dělat a jestli na to má, aby tu školu studoval. Pak je to jedině plus.

Gonfaloniér

Příjde na to, co od života chceš. Řeknu to takhle, pokud necheš dělat nějaké povolání, kde je přímo podmínkou VŠ (jako třeba doktor), tak ti to k ničemu nebude. Dalo by se říct, že to platí i o SŠ.
Nevěř bludům, že ti maturita nebo diplom zaručí nějakou (lepší) práci nebo vůbec jakoukoli. Nebudeš díky VŠ bohatší, úspěšnější ani chytřejší. To je jen na tobě a škola nehraje roli. Ani zaručené vědomosti odtamtud nečekej. Každopádně si na tom VŠ stojí líp, jak SŠ.
Jestli chceš podnikat, obchodovat, investovat, tak je odpověď jasná. Na to školy nepotřebuješ. Jestli chceš stoupat po karierním žebříčku ve firmách, tak ani na to nezbytně nepotřebuješ školy. Bohatství a školy skoro nikdy nejdou dohromady. Hlavní je, co teda chceš dělat a podle toho se rozhodnout. Plno vysokoškolských absolventů pracuje v kauflandu a jiných obchodech za kasou na plný úvazek. Na to opravdu diplom ani maturitu, dokonce ani výučák nepotřevobali. Plno pracuje ve veřejném sektoru, kde by jim max stačila maturita.
Pokud ti jde o vědomosti, můžeš se cokoli naučit sám, jakýkoli obor, jazyk, dovednost. Pak jsou tu ještě semináře, kurzy, stáže. A z hlediska povolání jsou zaměstnavatelé víc nakloněni kurzům (než titulům). A vůbec, co se práce týká, tak je to jen na tobě, jak se prosadíš, jak si sepíšeš životopis a o co se vůbec budeš ucházet.
Někteří (známí) říkají, že jsou rádi, že mají VŠ, ale říkají to jen, proto, že ji úspěšně dokončili, bavilo je být na intru, na kterým byli a na kterém si našli dobré přátelé. Tak proto byli rádi, že tam chodili a ne z toho důvodu, že by jim to přineslo něco podnětného nebo že by teď díky tomu měli lepší práci.

zjentek

Především se v mnoha případech (zejména tedy při hledání zaměstnání, ale i v jiných situacích) nemusíš nikomu zpovídat, kdo jsi zač. Ukážeš diplom a je to. Což je tedy špatně. Bohužel však ve společnosti často nezbývá prostor zabývat se každou jednou bytostí individuálně. Proč? Bo neni čas, čas jsou přece peníze. );

orwell

I to se může stát. Např. když tě v odlehlé končině drapnou železa na medvěda a nemáš u sebe mobil…

alik360

Záleží co studuješ.

Dochy

Záleží co studuješ a co hodláš dále dělat. Na VŠ by ses měl „naučit myslet“ a vyhledávat informace, plus získáš pokročilejší informace v oboru, máš možnost diskutovat s „kapacitama“,…

Jakub Tlapal

Vysoká škola není k ničemu. Jsou obory, kde se bez ní neobejdeš. Lékař, právník, učitel, atd. Ale studovat vysokou školu jenom kvůli tomu, aby člověk získal titul, to podle mě zbytečný je. Já ji v práci taky nepotřebuju. Mám praxi, a ta je pro mě potřebnější. Navíc se dá zdokonalovat i pomocí různých kurzů, audioknih , seminářů atd.

malinak812

Určitě se to liší obor od oboru a myslím si, že i škola od školy. Můj syn by například rád šel na vysokou školu někam do zahraničí. Ze začátku se mi ten nápad moc nezdál, ale myslím si, že to dává větší smysl, než studovat tady u nás. Navíc zahraniční školy mají prostě jinou váhu. Právě proto bych jej rád přihlásil na IB DP – https://www.par­klane-is.cz/cs/o-vyuce/ib_diplo­ma_program/ Právě tento program by jej měl na studium na zahraniční univerzitě připravit.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.