Avatar uživatele
Kelt

Je toto propagace fašismu nebo ne?

Často se stává, že lidé, kteří zvednou pravou ruku na nějakém shromáždění, jsou obviňováni z propagace fašismu. Přitom tento pozdrav používali dokonce Římané, když zdravili Caesara a také u jiných kultur se vyskytuje. Ne že bych propagoval fašismus, ale argument, že někdo je obviněn z propagace fašismu se bude hájit, že použil starý římský pozdrav, což se zakládá na pravdě, jak na to bude reagovat právní orgán?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 3Pro koho je otázka zajímavá? annas, briketka10, Dane před 3402 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Odpoveď byla označena jako užitečná

Vysvětlení najdete v článku Směšné obhajoby – Blog Františka Řeky
https://franti­sekreka.wordpres­s.com/2008/11­/25/smesne-obhajoby/

" Hajlování. Nacistický pozdrav je prý přirozený a vychází z prastarého gesta lidí árijské rasy, které znamená „nemám zbraň, přicházím v míru“. Tohle je opravdu hodně děravá argumentace.

Zamávání rukou na pozdrav skutečně má původní význam „nemám zbraň, přicházím v míru“ a lidé zdvižením ruky nebo zamáváním zdravili už od pradávných dob. …

Ale každý jistě ví, jaký je rozdíl mezi prostým zamáváním či zvednutím ruky na pozdrav a hajlováním. Když někoho z dálky zdravím, rozhodně přitom nemám potřebu se postavit do pozoru, paty k sobě, špičky od sebe a v předepsaném úhlu vzpažit pravici (bacha, levou ne, leváctví je totiž pro nacismus vada) a ještě tu ruku tak podivně napnout. Toto upjaté gesto, podobající se více než čemukoliv jinému vojenskému pohybu při pořadových cvičeních (podobně jako k poctě zbraň, nebo vpravo v bok) už neznamená „nemám zbraň, přicházím v míru“ ale (zláště je-li při něm provoláno sieg heil nebo heil Hitler) „jsem nac(ionální social)ista, vůdce je můj pán, a já tímto gestem dávám najevo svou loajalitu.“ Tedy je to gesto vyjadřující příslušnost k určité skupině, podřízenost určitému vůdci a jeho následování a též ztohožnění s uřčitou soustavou názorů. Jeho užíváním v současné době na veřejnosti jeho uživatel také dává najevo: já jsem ten správný, půjdu za svým cílem a nic mě nezastaví. Je tedy jasné, že u člověka, který se s nacismem neztotožňuje, toto gesto vyvolává dojem útočnosti a snahy vzbudit v něm hrůzu.

Myslím si, že nacistický pozdrav svojí sémantikou nevychází z prostého zamávání, jak bylo výše uvedeno, ale – soudě dle Hitlerovy tendence imitovat antický Řím – z římského pozdravu ave caesar, kdy toto provolání bylo doprovázeno gestem podobným. Vůbec, určité paralely se starým Římem jsou doslova do očí bijící: např. říšská orlice nebo Hitlerovy architektonické plány na výstavbu nového hlavního města Germania, jehož stavby z hlediska slohu nejsou ničím jiným než syntézou antiky a v 30. letech populárního funkcionalismu a jejich jedinou zvláštností je je to, že tyto stavby měly být mnohonásobně větší než jejich antické předlohy, což je neoriginální a hlavně dost grosteskní.

Chtěl jsem vysvětlit, proč jsou tyto projevy většinou považovány za nežádoucí a společensky nevhodné a že jejich obhajoba těmi, kteří je užívají, není účinná."

2 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?Drap, vagra Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Pepa25

Nikdo neříká, že je to automaticky propagace nacismu. Většinou je to ale doprovozeno nějakým zvukovým projevem a na dnešních shromážděních pokud vím nikdo nekřičí „Ave Ceasar“, ale spíš něco německy … :-/

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek