Kelt

Je toto propagace fašismu nebo ne?

Často se stává, že lidé, kteří zvednou pravou ruku na nějakém shromáždění, jsou obviňováni z propagace fašismu. Přitom tento pozdrav používali dokonce Římané, když zdravili Caesara a také u jiných kultur se vyskytuje. Ne že bych propagoval fašismus, ale argument, že někdo je obviněn z propagace fašismu se bude hájit, že použil starý římský pozdrav, což se zakládá na pravdě, jak na to bude reagovat právní orgán?

Nejlepší odpověď
annas

Vysvětlení najdete v článku Směšné obhajoby – Blog Františka Řeky
https://franti­sekreka.wordpres­s.com/2008/11­/25/smesne-obhajoby/

" Hajlování. Nacistický pozdrav je prý přirozený a vychází z prastarého gesta lidí árijské rasy, které znamená „nemám zbraň, přicházím v míru“. Tohle je opravdu hodně děravá argumentace.

Zamávání rukou na pozdrav skutečně má původní význam „nemám zbraň, přicházím v míru“ a lidé zdvižením ruky nebo zamáváním zdravili už od pradávných dob. …

Ale každý jistě ví, jaký je rozdíl mezi prostým zamáváním či zvednutím ruky na pozdrav a hajlováním. Když někoho z dálky zdravím, rozhodně přitom nemám potřebu se postavit do pozoru, paty k sobě, špičky od sebe a v předepsaném úhlu vzpažit pravici (bacha, levou ne, leváctví je totiž pro nacismus vada) a ještě tu ruku tak podivně napnout. Toto upjaté gesto, podobající se více než čemukoliv jinému vojenskému pohybu při pořadových cvičeních (podobně jako k poctě zbraň, nebo vpravo v bok) už neznamená „nemám zbraň, přicházím v míru“ ale (zláště je-li při něm provoláno sieg heil nebo heil Hitler) „jsem nac(ionální social)ista, vůdce je můj pán, a já tímto gestem dávám najevo svou loajalitu.“ Tedy je to gesto vyjadřující příslušnost k určité skupině, podřízenost určitému vůdci a jeho následování a též ztohožnění s uřčitou soustavou názorů. Jeho užíváním v současné době na veřejnosti jeho uživatel také dává najevo: já jsem ten správný, půjdu za svým cílem a nic mě nezastaví. Je tedy jasné, že u člověka, který se s nacismem neztotožňuje, toto gesto vyvolává dojem útočnosti a snahy vzbudit v něm hrůzu.

Myslím si, že nacistický pozdrav svojí sémantikou nevychází z prostého zamávání, jak bylo výše uvedeno, ale – soudě dle Hitlerovy tendence imitovat antický Řím – z římského pozdravu ave caesar, kdy toto provolání bylo doprovázeno gestem podobným. Vůbec, určité paralely se starým Římem jsou doslova do očí bijící: např. říšská orlice nebo Hitlerovy architektonické plány na výstavbu nového hlavního města Germania, jehož stavby z hlediska slohu nejsou ničím jiným než syntézou antiky a v 30. letech populárního funkcionalismu a jejich jedinou zvláštností je je to, že tyto stavby měly být mnohonásobně větší než jejich antické předlohy, což je neoriginální a hlavně dost grosteskní.

Chtěl jsem vysvětlit, proč jsou tyto projevy většinou považovány za nežádoucí a společensky nevhodné a že jejich obhajoba těmi, kteří je užívají, není účinná."

Další odpovědi
Pepa25

Nikdo neříká, že je to automaticky propagace nacismu. Většinou je to ale doprovozeno nějakým zvukovým projevem a na dnešních shromážděních pokud vím nikdo nekřičí „Ave Ceasar“, ale spíš něco německy … :-/