nikeroska

Je toto esej? Když jsem odevzdávala esej v minulém semestru tak prý to nebyla esej, tak se snažím psát jiným způsobem :)

Buddhismus
Toto téma, jsem si zvolila, protože mě oslovila jako náboženství, které je něčím zvláštní, která má své kouzlo, je originální, nenalezneme v něm žádné prvky, které by vycházely z jiného náboženství a i přesto v něj věří mnoho miliónu lidí.

Buddhismus je ateistické náboženství, které vzniklo před více než dva a půl tisíci lety v Indii, postupně se tato víra šířila na další kontinenty jako Evropa a Amerika přestože že odtud tato víra nepochází, je zde velice silná. Lidí, kteří vyznávají buddhismus, je v dnešní době skoro čtyři sta miliónu. Toto číslo je v podstatě neuvěřitelné, je to jako kdybychom vedle sebe postavili občany z 36– ti Českých republik. Díky tomuto číslu se stal Buddhismus čtvrtým nejrozšířenějším náboženstvím Světa.

Nejlepší odpověď
annas

Okopírovala jsem definici. Zkuste se zamyslet, zda váš text tato kritéria splňuje.

Esej je úvaha, úvaha na určité téma, spočívající v přemýšlení o faktech a jejich hodnocení. Autor eseje posuzuje problém v širším kontextu, komentuje současná řešení a naznačuje nová, často klade otázky a společně se čtenářem na ně hledá odpověď. Esej je tedy jakýsi dialog autora se sebou samým i se čtenářem. Je často psána živým, obrazným jazykem.

Vy neuvažujete, ale konstatujete …

Další odpovědi
Reuef

mě to přijde jako popis…a trošku si uprav čárky v souvětích a někde si i změň slovosled zní to celý nějak divně :) doufám, že tě to neurazí – ale lepší, než kdybys dostala špatnou známku

MK44

Esej je úvaha. Nikoli pouhé konstatování a matematické výpočty. Buddhismus může být zajímavé téma. Ale náročné, pokud jste se jím dosud hlouběji nezabývala. Prošel dlouhým vývojem od životní filosofie k fantasknímu náboženství v různých variantách, jak pronikal do různých zemí (mahájánový b., hínajánový b., zenbuddhismus, lámaismus apod.). Nastudujte si některou z forem a můžete napsat třeba esej o odlišnostech buddhismu a křesťanství, o tom, co dnešní buddhismus může dát „západní“ kultuře, jaké má klady a zápory, co vedlo k jeho proměnám apod.
Z faktů budete toliko vycházet. Ale napřed si je ověřte. Nevznikl buddhismus v hinduistickém kulturním prostředí s jeho kulty a nenese tedy jeho „prvky“? A je-li „originální“, jak to souvisí s množstvím jeho vyznavačů? Myslíte, že je adekvátní nazývat ať už ranný buddhismus neřkuli jeho pozdější formy „ateistickým náboženstvím“?
Esej je Vaše úvaha. Proto bude odrážet Vaše názory, postoje a logiku. Dobře zpracovaná esej se však tématem zabývá z více pohledů a především vede čtenáře k tomu, aby sám přemýšlel. Nevnucuje čtenáři autorovy názory jako jediné možné, nýbrž jej podněcuje k vlastním úvahám o alternativách.
Ať už si zvolíte jakékoli téma, dbejte, aby Vaše úvaha byla přehledná. Uspořádejte si myšlenky a vše, co patří k jedné myšlence, soustřeďte například do jednoho odstavce. Dlouhá, rozkošatělá souvětí se pokoušejte rozdělovat do jednodušších samostatných vět. Odstavce by měly logicky navazovat a dokumentovat postup Vašeho uvažování k případným závěrům nebo novým otázkám.