Rokio

Je to dařbuján? Co myslíte?

Existuje pořekadlo – Přišla ke mně starší dáma, přesedla mi dařbujána.

Nejlepší odpověď
elkon

Není to žádné pořekadlo, ale část písničky.

Další odpovědi
annas

Rokio,

opět jste nevyužil archiv.

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/a-co-darbujan-pripadne-darbujan

Kdysi se tato písnička Jede, jede mašinka … od Maxim Turbulenc hrávala několikrát denně,

https://www.csmu­sic.cz/song-23913-jede-jede-masinka

Melodie byla svěží, dětem se líbila, ale nám dospělým všechny výrazy nevyhovovaly, Proto sepro děti vylgární výrazy nahrazovaly slušnými.

Největší problém byly tyto verše, které sváděly k tomu, že dařbuján může být mužské přirození. Ale to přece nemohla dáma přisednout pod sedačkou.

„!Jel jsem jednou tramvají a pod sedačkou potají
přistoupila starší dáma, přisedla mi darbujána.“

Ale jak může dáma něco přisednout někoho či něco pod sedačkou?
Spíš přišlápnout. jak to autoři mysleli, těžko říct. Nepozorné čtení svádělo k tomu, že dařbuján je mužské přirození.

Zřejmě to bylo jinak: Představivost – jak to kdo vidí.

Jel jsem jednou tramvají, pod sedačkou dařbujána, přistoupila starší dáma a přisedla si.

Vypadá to, že dařbuján může být kdokoliv či cokoliv. . Mohlo to být zvíře, nebo nějaký velký balík, třeba piva – podle charakteristiky pohádkového sládka, protivníka Dařbujána,. . .Někde jsem našla, že dařbuján byl starý kopřivový kabát.

Slovo dařbuján se hodilo do rýmu,

Dařbuján – Dař bůh ´zkomolené Zdař bůh, Jan.

Reganois

Ne, je to pandrhola.

Drap

Myslím, že tam původně bylo přisedla a ne přesedla.

autacek

Dařbuján není žádný lemrouch (Oldřich a Božena), ale mohl by to být třeba pes.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.