Karelcz

Je test na toxoplazmózo hrazen pojišťovnou?

Případně u jakého lékaře a jak se provádí. Také by mě zajímalo zda jsou výsledky pouze pozitivní anebo negativní. Četl jsem, že se snad řeší v jakém množství je člověk infikován.

Dík.

Nejlepší odpověď
dejavu

Jedině při oprávněném podezření na tuto chorobu. Vyšetřit krev na toxoplasmu může jakýkoliv lékař, nejčastěji praktik, infektolog, neurolog nebo gynekolog,
Můžeš si ji však nechat otestovat v soukromé laboratoři, pokud doktor k tomu svolný není a neumožnuje mu to nechat si výkon od tebe proplatit, nejbližší laboratoř, kde je možné si to nechat proplatit, by ti měl poradit on, cena se pohybuje od cca 1400 – 1800 Kč za vyšetření, viz ceník http://www.syn­lab.cz/filead­min/standortse­iten/synlab_cz/ce­niky/082012/Ce­nik_serologie_112012­.pdf

Další odpovědi
gecco

Test je hrazen pojišťovnou pouze v případě, že lékař ´uzná´ za vhodné jej vrámci vyšetření provést (máš potíže, které tuto diagnózu indikují).
Pokud si jej vyžádáš, pak si jej i platíš.
Jde o test krve na protilátky – krev ti odebere (a test může objednat) ´kdekterej´ doktor (nejčastěji se testují těhotné ženy, kdy by nákaza mohla být nebezpečná pro plod – takže v mnoha případech je to gynekolog).
…„v jakém množství“ – jde o parazita, nikoli bakterii či vir a napadení je obvykle ´doživotní´- v latentní fázi (po překonání fáze akutní) obvykle bez dalších potíží.