je teplotní roztažnost vody v rozmezí 20-80stupni lineární?

máme 2bojlery jeden 40l v něm ohřejeme vodu z 20na80stupňů a v 80l ohřejeme vodu z 20na50stupňů, zvýšení tlaku bude stejné nebo rozdílné? díky :)

Odpovědi:

Bronzový

podívej se do Wikipedie. Je to tam navěšené už hodně dlouho

Stříbrný

Podle mě se ale ptáš v titulu otázky a v otázce samotné na dvě různé věci. Linearita by znamenala, že přírůstek objemu je stejný při stejném Δt neboli voda se roztáhne stejně při ohřátí ze 20° na 25°C jako při ohřátí ze 65° na 70°C. Ale v příkladu uvádíš jednou ohřev o 60°C a v druhém případě o 30°C, tdr, že v prvním případě se ti tlak v ohřívači zvedne více.

Diskuze k otázce

jeremi02

díky cochee, tu linearitu jsem blbě zmínil. jedná se mi hlavně o ty 2různé bojlery, jeden bojler ohřívá 40litrů vody o 60stupňů a druhý 80litrů o 30 stupňů, tedy 2násobné množství,ale jen o polovinu stupňů. tedy který bojler je více namáhaný protože nemám přetlakový ventil :)

Stříbrný

cochee

Aha, no ale nepřítomnost pojišťováku může být "epic fail," páč může se pokazit termostat a pak to ohřívá a ohřívá až bum... :-) namáhání bojleru bych asi rozsoudil tak, že menší bojler je namáhán více, protože tlak je nutno přepočítat na plochu, na kterou zvětšující se objem působí. Podle tohoto grafu: http://forum.tzb-info.cz/… je objemová teplotní roztažnost vody od 20°C až do sta víceméně opravdu lineární, takže lze použít koeficient objemové roztažnosti. Protože voda jako kapalina je nestlačitelná, je těžké posoudit nárůst tlaku v bojleru z nárůstu objemu vody, protože tlak tvoří pružnost stěn bojleru. A ta pružnost bude asi větší u většího bojleru s větší plochou stěn, takže jeho stěny jaksi lépe povolují zvětšujícímu se objemu vody.

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Věda

Zlatý annas 2736
Zlatý quentos 1320
Zlatý mosoj 1305
Zlatý Drap 964
Zlatý hanulka11 627
Zlatý led 604
Zlatý gecco 589
Zlatý marci1 538
Zlatý arygnoc 507
Zlatý Lamalam 487

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.