autacek

Je teoreticky možné pomocí vodních děl, například na Vltavě, předejít záplavám ?

Když se rozhoduje o stavbě přehrady, jeden z podpůrných argumentů jaký je veřejnosti servírován, je vodohospodářská funkce, mimo zásobování vodou i regulace vodních toků a předejití záplavám.

Kdykoli ale trochu víc zaprší, jako by přehrady rázem přestaly plnit svoji funkci a obyvatelstvo neochrání.

Je pravda, že i kdyby byly přehrady včas povypuštěny, že by to stejně nepomohlo a došlo by k jejich naplnění během velmi krátkého času ? Nebo se jen vodohospodářům nechce upustit včas, co kdyby náhodou tolik nepršelo a pak již nestíhají ? Osobně se domnívám, že při včasné vhodné regulaci průtoku by to výrazně minimalizovalo následné dopady, ale nejsem schopen to spočítat :)

A podotázka, pokud začne přehrada uměle upouštět vodu už do tak kritické situace (například opět špatným pozdním načasováním) a zhorší tak celkový povodňový stav, je možno přičíst toto někomu za vinu a z tohoto titulu se někde domáhat náhrady škody ?

Nejlepší odpověď
Drap

Regulace a hospodaření s vodou neni vůbec snadná věc. Nedá se přesně předpovědět, kolik a kdy bude pršet. Nemyslím, že následky takových velkých srážek je možné dát nměkomu za vinu.

Další odpovědi
mosoj

  1. Doporučuji si něco přečíst z historických pramenů jak to vypadalo na Vltavě v době kdy nebyla vltavská kaskáda !!
  2. Dokonce i v Babičce od Boženy Němcové se píše jak to vypadalo v době jarního tání na Úpě.
  3. Přehrady mají svojí nezastupitelnou funkci i v době sucha !!
  4. Co je moc to je moc. Jak již bylo řečeno klimatické podmínky se mění. Je to také jeden z důvodů proč meteorologům nevychází dlouhodobé předpovědi, neboť mají matematické modely na zcela jiné proudění.

anonym

„ Kolegové vodohospodáři to nemají při povodních snadné, každopádně se musí řídit manipulačními řády, a ze zkušenosti vím, že se jedná o naprosté profesionály. Pokud jde o předpověď přítoku – je to pouze předpověď a ne vždy vyjde naprosto přesně… Otázka manipulací na přehradách se objeví při každé povodni, ale uvědomme si, že ony tu nejsou jen na povodně a nikdy nemohou být tak veliké, aby zachytily celou povodeň.“

http://www.nav­zduchu.cz/ostat­ni/archiv-ostatni/voda-tece-a-co-prehrady-zastavi-ji/
http://zpravy­.idnes.cz/preh­rada-nikdy-celou-povoden-nechyti-odvetil-hydrolog-zastancum-regulace-15t-/domaci.aspx?c=A100518­_132517_domaci_klu
http://zpravy­.idnes.cz/hydro­log-jan-danhelka-z-chmu-d1m-/odpovedi.asp?t=DAN­HELKA
Doplňuji:
http://www.no­vinky.cz/doma­ci/303755-lipno-pomohlo-praze-a-chranilo-krumlov.html

Zdroj: http://vvv.chmi­.cz/hydro/sta­tions.html

Jsemtady

Pokud naprsi tolik, ze je vsude puda nasakla, tak proste neudrzi vodu a ta zacne stekat do nize polozenych mist, coz jsou udoli a koryta rek. Prehrada neprehrada, to na zaplavy nema vliv, prehrada muze sice pomoct, ale ne vzdy a vsude. Tady plati – jen blazen stavi svuj dum na pisku 🙂 Jo presouvaji se prirodni koryta, stavi se u vody, mno a pak se divi. Driv se trebas domy staveli s metrem betonu ve spod a dal od vody. To se pak toto nemuselo resit. Mno a take ma vliv to jake plodiny jsou na polich a kolik te vody udrzi .. ono volejka a ten cinskej nesmysl na topeni co se vsude dava tomu nepomuze.