Alesh

Je ten titulek správně česky?

Všichni stáli o Rambu a Mádla: Autora Deníčku moderního fotra fotografové nepoznali. Na premiéře ho vykázali ze záběru

https://www.su­per.cz/772829-vsichni-stali-o-rambu-a-madla-autora-denicku-moderniho-fotra-fotografove-nepoznali-na-premiere-ho-vykazali-ze-zaberu.html

Já myslím, že nikolivě, pletu se?

No, nepřechýlená příjmení se neskloňují (viz např. https://www.no­vinky.cz/doma­ci/clanek/novak-potkala-svoboda-bude-zrejme-castejsi-jak-na-neprechylena-prijmeni-40362100)
Její příjmení je „Ramba“, čili správně by ten titulek měl být:
„Všichni stáli o Ramba a Mádla: Autora Deníčku moderního fotra fotografové nepoznali. Na premiéře ho vykázali ze záběru“ … Což jen dokazuje, jaký to je nesmysl. 🙂

Nejlepší odpověď
Kepler

Jde o herečku jménem Tereza Ramba, takže si myslím, že je to správně. Kdyby to bylo o filmové postavě John Rambo, tak by v tom titulku bylo Ramba.

Další odpovědi
aliendrone

Popravdě – vůbec netuším, kde se ti tam jeví chyba. Jenže já a má čeština… ;) :D

Z odpovědi Keplera tipuji, že jde o skloňování jména herečky. Pokud ANO, tak si myslím, že je to správně (esli se skloňuje podle vzoru „žena“ [POKUD SE tedy vůbec ňák skloňuje, to je dnes nová móda]).

A to i když NECHÁPU, co na té nesymptatické kravce (znáš to, někdo ti EXTRÉMNĚ nesedí rovnou od pohledu a ani ho nemusíš osobně znát) mají. Jo to kdyby to byl Johnny RAMBO, to bych chápal. ;) :D :D

annas

Všichni stáli o „Ramba“ – není jasné, zda jde o muže či ženu. Každý neví, kdo Ramba je.

Správně mělo být – stáli o Terezu Ramba a Jiřího Mádla/ herečku Ramba a herce Mádla.

Autora Deníčku – není jasné, zda jde o Mádla a nechybí čárka..

Nejde jen o tvar "Rambu, ale celý text je dělaný horkou jehlou, chybně stylizovaný. Ztěžuje jasnost a srozumitelnost.

Všichni stáli o Terezu Ramba a Jiřího Mádla. Bohužel/ale fotografové nepoznali Landsmana, autora Deníčku moderního fotra, proto ho na premiéře vykázali ze záběru.

Proto je třeba u ženské varianty nepřechýleného příjmení uvést křestní jméno, nebo paní, pokud nepoznáme rod třeba ze slovesného přísudku. Čeština je jazyk flexivní.

Kdo koho potkal?
Novák potkal/potkala Smetana – ženu. . Novák potkal/potkala Smetanu. – muže.

elkon

Je to dobře.

Dochy

nevím co s tou Rambou 😉 ale jako chyba mi tam připadá ta dvojtečka. Podle mně tam měla být čárka. Dvojtečka kdyby se ta další část nějak přímo vztahovala k té první, obvykle např. nějaký citát, který to první tvrzení nějak doplňuje, potvrzuje, či upřesňuje.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

marci1

T. Ramba říká, že má nejradši „Rambo“. 🙂
http://portal­.hospitalvida­.com/download/cc1pFSyC­jN0.html