Neonka

Je sršeň na člověka podobně dotěrná jako vosa ?

Nejlepší odpověď
dudu

Navzdory rozšířené představě o smrtelně nebezpečném tvorovi je sršeň obecná mírumilovná a prakticky neškodná. Většina obav pramení z velikosti sršně a jejího hlasitého bzučení. Varovné bzučení používá např. pokud se člověk přiblíží na méně než asi 50 cm. Sršeň také reaguje podrážděně při prudkých otřesech v okolí svého hnízda, manipulaci u výletového otvoru či přehrazení příletové dráhy.

Sršně žijí v hnízdě, které sama vybuduje královna-zakladatelka. Ta kusadly nastrouhá kousky dřeva, smíchá je se slinami a ze vzniklé papírové hmoty buduje odshora dolů hnízdo. První potomky vychovává sama do doby, než se vylíhnou dělnice, které převezmou veškerou péči. Těch bývá několik set, shánět potravu však vylétá jen asi 50–80 z nich. V září pak z hnízda vylétají oplodněné samičky, které na jaře založí nová hnízda. Společenství sršní totiž na rozdíl od včel nepřežívá zimu s výjimkou již zmiňovaných budoucích královen.

Není-li napadena, sršeň na lidi neútočí. V případě, že přeci jen usedne na člověka, pouze zkoumá, zda není k jídlu a během pár sekund odletí. Je však nutné se vyvarovat prudkých pohybů, které by ji mohly rozrušit. Sršeň reaguje na světlo – toho je možné využít, chceme-li ji dostat z pokoje, do kterého vlétla.
Zdroj: Wikipedie

Další odpovědi
vagra

Podle Velké Encyklopedie,ci­tuji:…" přítomnost člověka sršně nedráždí a přímo na něj neútočí",ale raději bych to nezkoušel.:-)

dědapetr

Sršeň na člověka neůtočí pokud ho nedráždí, sršeň se živí hmyzem a vosy seživí kromě much a jiného drobného hmízu nektarem a sladkým ovocem tak člověka obtěžují.

michael69

Jen dodám,že sršní jed není tak účinný jako včelí,ale na rozdíl od včely ho dokáže stříknout i na dálku.Jinak potvrzuji,že sršně dotěrné vůbec nejsou.Jsou mnohem klidnější než vosy.I v blízkosti lidského obydlí se chovají víceméně nevšímavě.Pokud tu někdo píše,že jsou dotěrní,vsadil bych se,že si je spletl s vosou.Sršeň obecná je docela vzácná ve srovnání s vosami či vosíky,takže pokud nejste zrovna alergik či se vám neusídlily v ložnici nebo v obýváku, přimlouval bych se za to je nechat v klidu žít. :)

sejtanka

Tak nevím,my měli doma za barákem sršní hnízdo a musím říct,že dotěrnějšího tvora jsem nezažila a jak těžko se jich zbavuje o tom ani nemluvím…Takže dotěrný je podle mě veškterý hmyz.

venkovan

Jsou zaznamenány případy, že po pichnutí sršní člověk zemřel. Ale zpravidla to byl alergik, silný srdcař apod.
Moje zkušenosti se sršní jsou vesměs pozitivní, zatím se do mne netrefily, přestože jsem jim někdy i poškodil (neúmyslně) hnízdo. Nicméně mám před nimi přirozený respekt, je to důstojný a hodně užitečný hmyz.