Pokročilý

Jak se pozná vosa od sršně?

Slyšel jsem taky, že píchnutí od sršně tolik nebolí, ale jed je nebezpečný a už i ti, co nemají alergii, musí k lékaři.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Odpoveď byla označena jako užitečná
Stříbrný

Sršeň má "žluté" pruhy na těle spíše oranžové, má větší kusadla a hlavně většina jedinců je minimálně 2× větší než u vosy. Jed vosy a sršně je srovnatelně silný, avšak o dost slabší než včelí. Sršně a vosy však ze známého důvodu na rozdíl od včely mohou bodnout několikrát za sebou.
edit @quentos: ta velikost nemusí být pravidlem, minulý týden jsme byli nuceni z bezpečnostních důvodů vymýtit sršní hnízdo a dobrá třetina mrtvolek sršní pod hnízdem měla velikost vosy. Ale ta barva byla vidět i bez dívání se zblízka.

Další odpovědi:

Zlatý

Primárním vodítkem je veikost (vosa do cca 1,5 mm, sršeň do cca 45 mm).
Dalším, pokud máš čas a nebojíš se, koukni na barvu - zatímco vosa je černožlutá, sršeň je spíše ´zrzka´ - černá barva přechází do hnědé až zrzavé.
___
Pokud jde o jed - sršní jed je člověku podobně nebezpečný, jako vosí - jen sršně jsou dravé a jed používají i k lovu - takže jej umí vystřikovat až na několik desítek cm.
;-)

Zlatý

Zbývá dodat, že ačkoli jsou oba jedy srovnatelně nebezpečné, hlavní riziko sršního bodnutí spočívá v množství tohoto jedu - sršeň ho má cca 400x víc než vosa.
Myslím, že až potkáte sršně, poznáte ho okamžitě - hlavním poznávacím znakem je již zmíněná velikost.

Diskuze k otázce

Zlatý

bolak

Mě jako dítě štípla sršeň do krku a do hlavy, a bolelo to teda šíleně, s nějakým štípancem od včely nebo vosy se to nedá vůbec srovnat.

Stříbrný

cochee

A tak víš jak, reakce na bodnutí hmyzem jsou velmi individuální. Mě třeba pálí vosí a včelí stejně, sršeň mě ještě nebodla.

Zajímavé otázky v kategorii Zvířata

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Zvířata

Zlatý Drap 1073
Zlatý beer 710
Zlatý www 558
Zlatý briketka10 346
Zlatý ReHu 306
Zlatý hanulka11 296
Zlatý annas 280
Zlatý marci1 263
Zlatý mosoj 257
Zlatý gecco 248

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.