hapiky

Je srdce moudřejší než hlava?

Převážně v otázce rozhodování či volby. tedy pro upřesnění: Mozek to je řekněme zákon. Srdce je správná volba, správný výklad zákonů, nebo také náhrada chybějícího zákona či tzv.povznesení se nad věcí nebo literou zákona apod. což ve výsledku dělá spravedlnost ještě lidsky spravedlnější.

Vaše doplnění otázky po vložení většiny odpovědí není fér, protože se zaměřuje na konkrétní situaci, nikoliv na obecný pohled, který je v původní otázce.

Nejlepší odpověď
Drap

Srdce ani hlava nepřemýšlí. Proto vzájemně hodnotit jejich moudrost je nesmysl, stejně jako většina tvých otázek. Pokud je my známo, tak přemýšlíme mozkem L Viz učivo prvního stupně ZŠ.

Další odpovědi
annas

Opět podobný dotaz, který se dá najít v archivu.
https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/co-je-dulezitejsi-pro-cloveka-mozek-nebo-srdce

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/opravdu-jsou-nase-city-spojene-se-srdcem-nebo-je-vse-v-hlave

Otázka je nejednoznačná.. Záleží tedy na tom, z kterého pohledu se díváte vy a my. Jsou přece různé možnosti, nikoliv jen jedna.

„Jiné názory nejsou nepřáteli. Jsou to spojenci, kteří pomohou vytvořit lepší myšlenky.“ Dave Logan

Co považujete za moudrost? Moudrost je přece schopnost rozumně a prozíravě uvažovat, takže je jednoznačné, že souvisí s hlavou. Takže u srdce se nedá mluvit o moudrosti ve stejném smyslu jako u rozumu.

Člověka často ovládají city. Samozřejmě, že cit je psychický stav, který obráží vztahy k sobě i k ostatním. Takže vzniká v hlavě, ale rozechvívá duši či srdce. Proto se srdce stalo symbolem lásky, ale nikoliv moudrosti. Je sídlem citů.

Rozum, nebo srdce? Není to jednoznačné. Jsou to určitě dva rivalové, kteří vždy nespolupracují.

Hlavě trvá déle, než pochopí srdce, Vždyť jsme přece člověk moudrý, myslíme, proto existujeme. Možná v mládí víc člověk poslouchá city, tedy srdce, v dospělosti uvažuje víc racionálně.

Ale uvažuje-i člověk pouhým rozumem, je ochuzený o city, emoce, které někdy jsou, jindy ,bohužel, nejsou prospěšné. Ve vypjatých situacích je třeba zachovat si chladnou hlavu, emoce často způsobují zmatek, někdy i hysterii.

Opět zmiňuji filozofii. Přece existuje zákon rovnováhy, takže
jednou vítězí racionální rozum – střízlivá úvaha, jindy emocionální srdce – city.

Stejně jako možnost a skutečnost – abstraktnost a realita – mozek a srdce. Kvalita, nebo kvantita? Kde je hranice?

gecco

Srdce nerozhoduje – dokonce ani o srdečním infarktu…
😉
Pokud se ptáš, zda je lépe se rozhodovat pod vlivem emocí anebo rozumově, pak – pochopitelně, to druhé…
Jen – je potřeba zvážit všechny argumenty – a i faktické a i emoční následky…
_____________­________________________­________________
Hochu – to doplnění je úplně zcestné, ujeté…
Chceš-li – z cesty rozumu ujeté…
😉
Ty jsi dítě, vid? – a nemyslím to ve zlém…
😉
___
Výklad zákona nech na soudci či arbitrovi; chybějící nebo špatně formulovaný zákon přenech zákonodárci; lidské spravedlnosti se domáhej před lidmi – ne před zákonem; spravedlnost spravedlivější – no, to je úplný blábol…
😉
Zkus se oprostit od myšlenky, žes něco vymyslel (není tomu tak 😉 – a studuj filosofii a logiku… Třeba z tebe bude dobrý právník…
😉

Emefej

Nejvyšším orgánem při rozhodování byl vždy Üstřední výbor.

marci1

Srdce jsou city, mozek by měl být rozum. 🙂
Proto: „Následuj své srdce, ale nezapomeň si s sebou vzít i svůj mozek“.
Alfred Adler

Elk

A. Moudřejší je srdce, protože nedělá nic zbytečně, pokud ho hlava nezatíží takovýma zbytečnostma, kterou nezvládne a vypoví službu.
B. I v hlavě jsou centra, které vyvolají pocity, že jednáš jakoby srdcem, i když je to stejně citová volba.
C. Hlava rozhoduje, ale jak se říká : Neudělal jsem to od srdce! A to jsou právé pocity, kdy se srdce rozbuší a zvedá se adrenalin.

still

Jak kdy. Umím si představit dvě naprosto totožné situace v rozdílných časech, jednou rozhodne srdce a jednou rozum a obě rozhodnutí budou naprosto správná :)

Klaproth

Těžko říci. U některých lidí v jistých situacích rozhoduje úplně jiný orgán.

Šidlo

emócie sú primitívne, vhodné akurát do džungle, ktorú sme zvrhli pred 10 tisíc rokmi

mozog väčšinu života klame sám seba argumentačnými chybami a predpojatosťami

výskumy ukazujú, že bez emócií sa vôbec nevieme rozhodnúť, ak keď sa klameme (!) že sme 100% racionálni

navrhujem intuíciu ako najvyšší inštinkt, ale to sa človek musí počúvať a vážiť si seba aj realitu, a to skoro nikto nedokáže........ale zo skúseností: city vás omlátia o stenu hocikedy a rozum vás zradí zásadne vtedy, kedy ho potrebujete – bonus- čím vyššie IQ, tým horší pád, lebo inteligentní ľudia si často myslia, že sú páni nad realitou.....áno, mozog nás klame akí sme skvelí a mocní

hapiky

gecco: Jasně, to je argument soudce a obviněného. Co ale např. Pomoc otce synovy, i když si to moc nezaslouží?

gecco

hapiky: A-prori svým dotazem predikuješ (téměř vnucuješ) odpověď emotivní…
😉
Definuj situaci – jinak je tvá diskuse nesmyslná…

hapiky

Možná proto, že upřednostňuji srdcovost před chladnou kalkulací.

gecco

Pěkně vyjádřeno – „srdcovost vs chladná kalkulace“…
😉
Nejenže se zřejmě emotivně rozhoduješ, emotivně až manipulativně se i vyjadřuješ…
___
No – já si tak maně vzpomenul na cca 6 let starou tragedii, kde taky lidé rozhodovali srdcem…
Namísto jednoho (který jen drobně neposlechl, bohužel v situaci, kdy si nepřesnost neměl dovolit) zemřeli tři… Instruktor – namísto, aby uvažoval a až poté jednal, reagoval emotivně…
___
V zásadě byl tehdy – podle této zprávy (nebyl jsem u toho), jednoznačně vinen instruktor, který potenciálně nebezpečné jednání žákovi dovolil…
___
http://zpravy­.idnes.cz/na-jezu-u-olomouce-se-utopila-ucitelka-a-zak-instruktor-bojuje-o-zivot-1zz-/krimi.aspx?c=A110609­_151140_olomouc-zpravy_sot
___
Kdybychom se někdy – na vodě (apod.) potkali, dej mi vědět – nerad bych se ve vypjaté situaci spoléhal na tvé rozhodnutí…

hapiky

Odpovědnost danou svým povoláním nelze takhle slučovat. Definoval jsem teď, jak si chtěl tuhle otázku v úvodníku.

gecco

Nejde o zodpovědnost (ne v této diskusi)… Tu jsem zmínil jen proto, abys pochopil i to, co v článku nebylo zmíněno…
___
Dokumentoval jsem ti, že rozhodnutí emotivní vedlo ke zbytečné smrti dalších dvou lidí…
O tom, že ani rozhodnutí ´první´ – svolení se skákáním žáků pod jez, nebylo v souladu s rozumem (člověka, jenž měl být rozumným – a informovaným), není sporu…
___
Svou odpověd jsem – v reakci na doplnění tvé otázky, doplnil také…
😉

annas

hapiky má svůj subjektivní názor, nikdo mu ho nebere, ale už jsem si několikrát všimla, že uznává je to, co zná, nebo si představuje.

Takže nechápu, když nepřipustí jiný názor, proč se tedy ptá.

hapiky

annas: To ne, dokáži dobře poslouchat a rád i změním svůj názor, jako každý jiný-po správných argumentech. Má chyba je zřejmě v tom, že neměním narychlo svůj názor jen proto, že je v rozporu s nějakým zdejším zlatým diskutérem.

annas

hapiky

Není třeba měnit názor, ale tolerovat jiný.

Hezké vysvěltení tolerance

"Slovo tolerance má původ v latinském slovese tolerare, které znamená snášet. Tolerance je tedy snášenlivost. Schopnost poslouchat jiný názor, než mám já sám, schopnost uvědomit si, že to, jak se chovám já, co já říkám, co dělám, nemusí být jediná možnost, jak se chovat, co říkat a co dělat. Schopnost uvědomit si, že nemusím mít pravdu, i když jsem o ní přesvědčený. …

Se schopností tolerance se někteří lidé rodí, ale většina z nás se jí musí naučit. Tolerance je projev určité zralosti, dospělosti. Všichni moudří lidé jsou tolerantní, snášenliví."

My spolu nediskutujeme, diskuse přece vypadá jinak.

hapiky

Jistě, souhlas. Já už od mládí jsem prakticky netolerantní jen k zarytým komunistům a některým Jehovistům(když jsou otravní). Mají podobnou, falešnou ideu. Doufám, že mě bude odpuštěno.

gecco

annas – protože se (hapiky) domnívá (aspon podle mne), že mu ty nelogické bláboly někdo ´sežere´…
😉
Nejspíš čte potajmu mámě ´červenou knihovnu´…
😉
No – já se zařekl, sám sobě, že už na něj napříště nebudu plýtvat opotřebení klávesnice…
😉

hapiky

Cha,cha,cha, červenou knihovnu nenávidím. Pokládám zde otázky, které mě jen tak napadnou, nebo něco čtu a zdá se mi to inspirativní. Tenhle příspěvek měl základ na www.adrese https://www.fa­cebook.com/Afir­mace/photos/a­.166162806729625­.44550.16616182006­3057/585041988175036/

hapiky

Drap: Možná jste nepochopil příměr.

annas

Když Drap nepochopil, tak je vidět, že je různá možnost výkladu.