Ondřej Vaněk

Je správně there is a lot of nebo there are a lot of?

Ahoj setkal jsem se se dvěma možnostmi jedné věty. Ta první byla: There is a lot of stones. A ta druhá: There are a lot of stones. Jaká z nich je správně?

Nejlepší odpověď
quentos

Pokud je dané podst. jm. počitatelné (jako ve Vámi uvedeném příkladě), varianta s „is“ je nespisovná, zejm. v písemné formě by se tudíž mělo užít „are“. U nepočitatelných jiná možnost než „is“ naopak prakticky není (there is a lot of sugar).
Upozorňujete ovšem na jev, jímž si občas nejsou jisti ani rodilí mluvčí ;{)> srv. zdroj.

Zdroj: http://www.gram­marly.com/answer­s/questions/10977-use-of-there-is-and-there-are/