Hamon

Je společenská odpovědcnost firem dostatečná?

Polovina ročního čistého zisku 500 největších firem světa by zajistila roční potravu všem z 2,7 mld. lidí pod hranicí extrémní chudoby.
Doplňuji:
Ty firmy jsou z žebříčku časopisu Forbes. Další zajímavá čísla (asi dvě hodiny jsem sbíral data na Internetu):
méně než 2 USD denně 2,7 mld. lidí
méně než 1 USD denně 1,1 mld. lidí

Naproti tomu
OH Soči – 50 mld. USD
obrat NHL 2 mld. USD
hodnota 10 nejbohatších fotbalových klubů 11 mld. USD
hodnota 10 nejhodnotnějších sportovních klubů 14 mld. USD

Vím, že ideální by bylo obdělat půdu, postavit továrny, dát práci. Ale na to tady není prostor. Ten nepoměr mezi bohatstvím několika firem a chudbou množství osob mi na zamyšlení stačí.

Nejlepší odpověď
arygnoc

filozofiu systému nezmení ani charita.

problém nie je v tom, že chudáci nemajú rybu, ale udicu (obrazne).
a možno ani ten rybník.

Další odpovědi
mosoj

Co s tím mají společného firmy ? Firmy dělají to, co jim dovolí stát a společenské zřízení. Jak vidíš dle odpovědí, většina lidí u nás stále uvažuje socialisticky a chtějí kapitalismus. Chtějí socialistické jistoty a kapitalistické vymoženosti. Bohužel !! Ani ta tvoje otázka není daleko od toho.

Daleko více za zamyšlení stojí skutečnost, že 80 nejbohatších lidí světa vlastní majetek jako polovina lidí na této planetě. To už o něčem vypovídá a není to dobré.

zzzzz

Taková krásná filozofická otázka 🙂
Není dostatečná a bude hůř. ☹

anonym

Nevím, odkud čerpáš takové info, ale:

  1. I kdyby byla pravdivá – tyto peníze použité na jiný účel by chyběly tam, kam jdou nyní (tedy by se chudoba – aspoň zčásti, jen přesunula).
  2. Problémem není nedostatek potravin, ale populační exploze (jak tu bys řešil??).
  3. Člověku nepomůžeš, když mu dáš rybu. Pomoz mu tím, že ho naučíš ryby chytat – zaplacení potravy chudým jejich situaci ne(vy)řeší.

Doplňuji:
…„méně než 2 USD denně 2,7 mld. lidí“…
Ano – tyto údaje jsou ´srdcervoucí´ – ale nesmyslné, pokud je nedodáš v kontextu s denními náklady těch lidí na živobytí (což si, bohužel, mnoho lidí neuvědomí – takže ´slintají´ nad platy v ´bohatších´ ekonomikách – a neuvědomují si, že ty platy také musí někdo zaplatit – zákazníci).
…„obrat NHL, hodnoty klubů“…
Opět nesmyslné srovnání – ty ´hodnoty´ jsou určeny ochotou lidí dané peníze zaplatit – z mého pohledu jde o nesmyslně nafouklé bubliny. Ale lidé ochotní (za)platit např. za reklamu (sponzoring…) fotbalovému klubu zřejmě nebudou ochotni platit potraviny pro chudé oblasti světa (nemyslím vlastníka klubu – myslím ´obyčejné´ lidi, zákazníky, kteří majiteli klubu generují zisky.
___
Než – podle mne, začneš vybízet ke zodpovědnosti někoho jiného, začni u sebe – namísto svého pohodlí či luxusu přispívej na živobytí chudobným…
😉
___
Argumenty, které uvádíš jsou manipulativní a vytržené z kontextu – tedy nesmyslné, nic ve zlém.
😉

Hamon

Špatně – hranice extremní chudoby je cca 1,25 USD/den. Pod tou je 1,1 mld. lidí. Na to by stačila čtvrtina zisku. Polovina by stačila pro lidi pod hranicí chudoby (2 USD/den). Počítal jsem dva dolary, ale napsal extrémní chudobu.
Čistý zisk (net income) 500 největších firem podle časopisu Forbes je 1791,749 mld USD.

zzzzz

Spousta lidí si za tu chudobu může sama. Ty naše oblíbené spoluobčany už spoustu let učíme „chytat ryby“ a efekt žádný, pořád mají chudobu. Podobně je to v Africe, peníze nemají, ale dětí si pořídí klidně deset.
Ty firmy sice mají obrovské zisky, ale přelít ty peníze na chudobu by nepomohlo. Zisk je motivací fungování těch firem a pokud ho mít nebudou, přestanou fungovat a nebude co přelívat.

Hamon

Jasný…
Jen přemýšlím, jestli je všechno v pořádku. Nejsem komunista, chraň Bůh, ale nepovažuju za nejlepší vizitku lít peníze do zábavy, zatímco sousedi umírají hlady.
Popravdě jsem se k tomuto zamyšlení dostal úplně oklikou, hledal jsem informace o mém zaměstnavateli. Při tom jsem narazil na sposutu zajímavostí (daňové prázdniny pro firmu z USA, která potřebovala vyplatit dividendy z dceřinky) a pak už to šlo samo.
S těmi dětmi, v Africe to asi chápu – když máš v oblasti s vysokou mrtností víc dětí, je větší pravděpodobnost zachování rodu. Jen nevím, co je příčina a co následek. V Česku to nechápu vůbec.

zzzzz

Určitě není vše v pořádku, ale neustálým dotováním chudoby se chudoba jen zvyšuje. podívej se na cigány, nic nedělají a peníze dostanou, to má za následek, že i jejich děti nebudou v životě nic dělat a budou chtít vše zadarmo dostat. Podporovat by se měli jen lidé staří a vážně nemocní, ostatní by se měli motivovat buď po dobrém, nebo po zlém. Ale nic jim nedarovat, to tu chudobu opravdu zvyšuje.

zzzzz

U nás je také problém, že je nenutíme se vzdělávat.
Jak je možné, že po ukončení ZŠ nenastoupí třeba na učiliště, (která jsou prázdná, takže místa je tam dost), a jdou rovnou pobírat dávky???
Kdo by nevzdělaného člověka zaměstnal? Nikdo. Raději i na podřadnou práci vezmu člověka vzdělaného.
Pořád se chudým dávají možnosti a oni nemají zájem je využít. Měl by se nastolit systém nechceš pomoct, nesnažíš se = neotravuj a táhni.

anonym

ZZZZZ – něco takového jsem chtěl vyjádřit svou odpovědí, souhlasím… 😉

zzzzz

🙂