Je složité se naučit a uplatnit na 100 % znakovou řeč a Braillovo písmo?

Zajímalo by mě,jestli je v dnešní době možné uplatnit znakovou řeč pro neslyšící a braillovo písmo,rád bych si tyto kurzy znakového jazyka a braillova písma rád udělal ale newím kde a kolik to stojí. děkuji

Nejlepší odpověď
annas

Neumím ani jeden ze v způsobů dorozumívání, takže nevím. V odkazech, které jsem vložla, je uvedené, že je to celkem snadné.

1. Braillovo písmo – přečtěte si článek od Libora Čermáka v odkazu
http://liborcer­mak.blog.idnes­.cz/blog.aspx?c=39633
Uvádí
„Podle mého názoru se ho naučit, a to jako šifru, nemusí být vůbec těžké. Naopak, pokud se do něj pustíme obdobně jako do morseovky, dá se najít i obdobný způsob, jak se ho naučit. Nejprve si představme, jak takový symbol Braillova písma vypadá. Je to vlastně myšlená síťka o dvou nad sebou spojených čtvercích. Každé písmenko se pak skládá z bodů, které jsou umístěny v jednotlivých rozích a průsečících. Těchto bodů a průsečíků je dohromady šest, tak z toho tedy vyjdeme. Nyní si pro každé písmenko vymyslíme frázi o šesti slabikách. První tři slabiky se týkají levé trojice průsečíků nad sebou, druhé tři slabiky pak pravé trojice. Krátká slabika značí prázdný bod, dlouhá slabika plný bod. A takto můžeme pokračovat od jednoho písmenka k druhému. Pak už nezbývá nic jiného, než si ty vymyšlené fráze zapamatovat a umíme Braillovo písmo“ atd.

2. Znaková řeč – autor Desttro,
" Učit se znakovou řeč není vůbec tak těžké, jak si mnozí představují. Chce to hodně vytrvalosti píle a snahy, dalo by se říct že je to jako učit se kterýkoliv jiný jazyk.

Zajímavé je to, že slyšící se učí znakovku o něco jednodušeji než trvale neslyšící
Jednoduchý důvod je ten, že se znaky učí jako slova v cizím jazyku. Trvale neslyšící, jinými slovy, lidé kteří mají vrozené poškození sluchu jsou odkázání na nejstarší metodu učení, učit se slova přirozeně, podle označení dané věci či čistosti. Neslyšící zároveň, s evidentních důvodů ovládají znakovku mnohem lépe než slyšící". atd.

http://www.ga­mepark.cz/zna­kova_rec_99942­.htm

Další odpovědi
Drap

Na obrázku neni ani znaková řeč, ani Braillovo písmo, ale znaková abeceda. Naučit se lze vše. Jen to je otázka motivace a kolik času tomu věnuji. Kdo se chce naučit, tak se naučí. Uplatnění je zase jen u neslyšících, popřípadě slepých. Pokud s takto postiženými pracuješ, nebo přicházíš s nimi pravidelně do styku, tak to uplatníš.

Michálek1245

Teoreticky by to jít mělo, i když vy byste si měl ujasnit dojmy a pojmy. On ten znakový jazyk je úplně stejný jako jakýkoliv jiný. A Braillovo písmo je prostě způsob jeho vyjádření, podobně jako třeba klasické písmo. Jen to má trochu jinou formu. Takže ano, naučíte se ho. Čeští odborníci jsou v tom dokonce velmi dobří.