Rokio

Je slovo hajzly sprosté slovo?

Paní češtinářka na základce řekla, že s tvrdým y to sprosté slovo není, ale s měkkým i ano. Zeptal se jí na to můj bývalý spolužák Honza.

Odpovědi
Kepler

Pro hajzl jsou dva významy: špatný člověk a záchod. Obojí je podle ÚJČ pouze nespisovné, i když trochu vulgárně působí. https://priruc­ka.ujc.cas.cz/?id=haj­zl
Jestli je pro množné číslo použito „y“ nebo „i“ nehraje roli.

Ametyst

Řekla bych, že je to sprosté slovo v obou případech. Protože v jaké asi rodině říkají záchodům “hajzly” ?

Emefej

Není sprosté, pohází to u německého hausel – domeček. V krušných horách má každá druhá chalupa před vchodem přístavek proti sněhu, kterému se říká hajzl, staromilci říkají šnéhajzl. Nikdo to za sprosťárnu nepovažuje.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.