Pokročilý

Je roztroušená skleróza dědičná?

Jako nebudu tady vyprávět nějaký román o tom, jak jsem začal zakopávat, motala se mi hlava a tak dále, mám prostě roztroušenou sklerózu a chci se zeptat: je dědičná, nebo mě to začalo obvykle, nebo jsem to zdědil, protože moje babička měla taky roztroušenou sklerózu, je teda roztroušená skleróza dědičná, nebo ne?

Odpovědi:

Bronzový

Odborníci mají za to, že RS jako taková dědičná není. Lze hovořit jen o tom, že po svých předcích získáváme určité genetické dispozice, potomci pacientů s RS jsou tudíž o trochu více náchylní k tomu, aby se u nich projevilo jakékoliv autoimunitní onemocnění. Tedy nejen RS (ale i diabetes I. typu, lupénka, revmatoidní artritida,...). Jestliže se RS vyskytuje v obecné populaci u 0,1 % obyvatel, pak v případě pacientů RS je pravděpodobnost, že i jejich dítě bude mít nějaké autoimunitní onemocnění, vyčíslena zhruba na 3-4 %. Tato pravděpodobnost výrazně stoupá u jednovaječných dvojčat - jestliže jedno z nich vyvine RS, pak je ze 34 % pravděpodobné, že autoimunitní nemoc se vyvine také u druhého jednovaječného dvojčete.

Zdroj: http://portal.klubsms.cz/dotaz y/nejcasteji-kladene-dotazy

Zlatý

Ne, přímo dědičná není - ale je geneticky podmíněná, tedy můžeš mít nějakou predispozici...

Stříbrný

Z čeho usuzuješ, že máš RS?
Řekl ti to lékař po důkladném vyšetření?

Uvedené příznaky mohou mít různé příčiny,
nikdy se nedignostikuj sám bez lékaře!

Doplňuji:
Na otázku už odpověděli přede mnou. Já bych jen ráda poukázala na to, že
diagnostikovat RS bez lékaře a na základě odpovědí z internetu je nesmysl.

Diskuze k otázce

Pokročilý

jirka F

děkuji za vysvětlení

Zajímavé otázky v kategorii Zdraví

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Zdraví

Zlatý Drap 1605
Zlatý mosoj 1494
Zlatý marci1 1277
Zlatý hanulka11 1030
Zlatý annas 990
Zlatý gecco 737
Zlatý briketka10 714
Zlatý quentos 713
Zlatý iceT 565
Zlatý arygnoc 499

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.