hříbeček

je přemyslovec vlastní jméno

je přemymlovec vlastní podstatné jméno

Odpovědi
hanulka11

já znám vlastní jméno Přemysl
jinak přemyslovec je jeden z rodu
Přemyslovců...... byli první česká knížecí a královská dynastie

manon

Přemyslovec jako člen rodu Přemyslovců je vlastní jméno a píše se tudíž s velkým P.

strapanka

Suhlasim s manon.
No dodavam: Premyslovci boli vladnuca dynastia, takze mali aj svojich stupencov. Ak chcete spominat ich, nie priamo clenov rodu Premyslovcov, tak sa pise male p.
Priklad: Marx – marxisti
Ale aj takemuto lamaniu hlavy sa da pomoct: napisat jednoducho – stupenci rodu Premyslovcov.

manon

Já se obávám – třeba nesprávně – že stoupenci Přemyslovců zůstanou stoupenci Přemyslovců a nikdy se nemůžou stát „přemyslovci“. Přemyslovci jsou rod, nevznikl kolem nich nějaký filozofický či umělecký směr, který by opravňoval k paralele s marxisty, májovci, lumírovci… Vyvede mne někdo z omylu?