Dismas

Je pravda, že Dachau má stejný význam Střešovice?

Nejlepší odpověď
annas

Dachau a Střešovice z pohledu významu nemají nic společného.
Je vidět, že původ je složitý, určitě to etymologové neměli snadné. Současný pohled se často liší od historie.

1. Etymologie názvu Střešovice.
K roku 993 zaznamenáno spojení „apud villam Tressowicz“, od roku 1845 – „Střešovice“. Předpokládá se, že původním názvem byly (navzdory nejstarším zápisům) „Střešovice nebo Střiešovice“ = „ves lidí Střešových či Střiešových“ od osobního jména „Střeš“ nebo „Střieša“ domáckého tvaru pro jméno „Střezivoj“ nebo „Střezimír“
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/St%C5%99e%C5%A1o­vice

2. Osobní jména Střezimír, Střezivoj jsou odvozená od slovesa „střieci, stříci“ = 1. pozorovat, 2. stříhati (ve významu dávat pozor)
Kottův: Česko-německý slovník

Takže držitel příjmení – střežil mír (klid), byl strážce, voják – voj – původně oddíl vojska.,

3. Střecha je slovo všeslovanské, praslovanské Psl. *strěcha ‘slaměná střecha’ se obvykle vykládá z ie. *stroig-sā (A8, B2), jež má blízko k lit. stríegti ‘pokrývat střechu slámou’, striẽgė ‘slaměná krytina’., odvozené od indoevropského prostírat.
J. Rejzek: Etymologický slovník

4. Dachau
Původ názvu Dachau není zcela jasný. Mohl být keltský. Ve staré „vysoké“ němčině se uvádí původ, který je pravděpodobný – složené slovo z německých slov daha (jíl, hlína) a ouwe (ostrov). Takže vyvýšené místo u řeky Amper.

https://de.wi­kipedia.org/wi­ki/Dachau
http://www.ety­monline.com/in­dex.php?term=Dachau

Další odpovědi
Kepler

Může být. Střecha německy je das Dach.