Je povinnost platit si socku? (soc. pojištění)

Pokud jsem čerstvě vystudovaný absolvent, který nechce jít jak somrák na úřad práce, ale chce si hledat práci sám. Musím kromě zdravka povinně si platit soc. pojištění anebo nemusím a případně co mi hrozí.
Děkuji.

Nejlepší odpověď
Michal Kole

Sociální pojištění není povinné, takže se nemusí. Zdravotní si musíte platit sám a ošéfovat si to na zdravotní pojišťovně a až si práci najdete tak tam musíte jít znova.

Když si nebudete platit sociální pojištění a budete pracovat pouze na dohody do 10 000 tak se Vám může stát, že za 50 – 60 let budete mít malý či dokonce žádný důchod.