Conchus

Je osmička démonizované číslo?

Počítače pracují v osmičkové soustavě, turnaje se losují v osminkách, k. o. vyřazování je svázáno se čtvrtfinale. Není na tom něco?

Nejlepší odpověď
annas

je na rozdíl od důležité sedmičky číslo méně významné. V bibli se vyskytuje převážně v časových údajích. Osmý den je prvý den po sobotě a tedy začátek dalšího týdne, často pak i začátek nového období či nového, lepšího času. S tím snad souvisí, že bylo odedávna považováno za číslo šťastné, ovšem nejen až v bibli, nýbrž už dávno dříve ve starém Elamu. Osm lidí bylo zachováno při potopě (Gn 8,16; 1P 3,20). Podle islámu je osm nebí proti sedmi peklům, tím má být naznačeno, že Boží milosrdenství je větší nežli Boží hněv. Osmicípá hvězda byla emblémem mezopotamské bohyně Ištar a v římských katakombách ji nacházíme jako znak Mariin. Osm loukotí mělo kolo roku v bájesloví starých Germánů. – S časovým pojetím osmičky, jako počátku nového věku, souvisí zřejmě příkaz konat obřízku osmého dne po narození (Gn 17,12) i výrok Augustinův, který měl osmu za symbolické číslo vzkříšení. Protože vzkříšení z moci a mrtvosti hříchu do nového života znázorňoval křest, mívaly staré křtitelnice formu osmiúhelníka.

http://www.pas­torace.cz/Kni­hovna/4-Symbolika-cisel-8-9-10-11.html

Doplňuji:
Význam osmičky z jiného pohledu v odkazech

http://cs.wiki­pedia.org/wiki/8_%28%C4%­8D%C3%ADslo%29

http://markis­sek.blog.cz/0704/vyz­nam-cisel

Další odpovědi
Pájo

Ne. Je řada jiných čísel, kterým bys mohl podobně přisoudit nějaký význam.

Děda Louda

Asi jo, u nás jezdí tramvaj osmička.

anonym

8 je deliteľné 1, 2, 4, 8
je to najnižšie párne (sudé) číslo s viac párnymi deliteľmi (okrem 1 a seba) ako 1.
Keďže väčšinou (v logike ale v živote, teda napr. športových dueloch) požadujeme rozhodnutie áno/nie, je 8 logický dôsledok:
víťaz vyjde z dvoch (hráčov),
dvaja zo štyroch a
štyria z ôsmich.
Dôsledkom je selekcia víťaza z najmenšieho možného počtu hráčov.
Keby boli bojovníci traja (nepoznám taký šport, hádam iba mariáš), tak:
víťaz vyjde z troch (hráčov),
traja z deviatich,
deviati z 27 atď. (čo už nie je najmenší počet hráčov (vzhľadom k duelu))

keďže nemá zmysel súťaž (hra) o jednom hráčovi (no dobre, milionár je súťaž o jednom hráčovi, ale ten bojuje sám proti sebe a talk isto musí vzísť z duelov), je 8 prirodzeným dôsledkom.

Čo sa týka mystiky, je číslu 8 vo východných vierach (všimnite si, nepoužívam „náboženstvo“) pripisované šťastie a úspech (práve pre tie deliteľnosti).