Rokio

Je normální, když nedokážu moc dobře rozlišit dobro a zlo, ale jsem většinou považován za dobrého člověka?

Učitelé ke mě mají dobrý vztah a já k nim také. Považují mě za vzorného žáka, bývalá třídní mě považuje za nejlepšího žáky 1. PPZ a paní asistentka mě považuje za nejlepšího žáka školy. Většina žáků má ke mně lehce kladný vztah. Dále jsem považován za nejméně postiženého autistu ve škole.

Moji rodiče mají ke mě také kladný vztah. Můj otec mě považuje za téměř plně zdravého člověka s dobrým intelektem a moje mamka si myslí, že na autistu se chovám velmi dobře.

Moji ostatní přátelé mě považují za člověka s duševní poruchou, ale myslí si, že mám dobrý charakter.

Většina mých příbuzných mě považuje za úplně zdravého člověka.

Pravda je ovšem taková, že v relativně dost situacích nevím, co je správné a co špatné. A nejedná se o extrémní případy jako například, že bych si myslel, že vražda některých lidí je dobrá věc.

Odpovědi
ivzez

Rokio,
tohle se hrozně špatně posuzuje i lidem, kteří tě znají osobně.

Já si myslím, že dobro a zlo rozlišit umíš dobře,
že si jenom v některých situacích dostatečně nevěříš.

To může být dáno nedostatkem zkušeností,
ale také některými negativními zkušenostmi.
(Toto by zase lépe posoudil ten, kdo tě zná osobně.)

Spíše mi přijde, že se někdy dost nezamýšlíš
nad možnými souvislostmi nebo příčinami.

Ale ber to jenom jako můj názor, reakci na to,
jak na mne zde působíš. (Mohu se mýlit.)

bolak

Rozlišit co je dobro a zlo není jednoduchý, to co bylo dobrý před tisíci lety může být neska považováno za zlý, a za to co nám přijde dneska úplně normální tě můžou za 200 let odsoudit ke zmražení na 1 tisíciletí v kryonické fázi. V některých zemích je zlo nevěřit ve vymyšlenou bytost na nebesích, v některých zase věřit v jinou vymyšlenou bytost než věří oni, v některých zemích tě můžou zatknout za vyplivnutou žvejčkačku na zem a v jiných tě ukamenujou když tě někdo znásilní. Taková vzorová pomůcka, jaká by ti mohla pomoct, je vždycky si před tím než něco uděláš, si říct: „co kdyby to on udělal mě, vadilo by mi to?“, ale jak vidíš, neplatí to vždy a všude.

Třeba já osobně, když se chytám něco spáchat, se vždycky sám sebe tážu: „můžou mě chytnout?“ a „co můžu ztratit a co můžu získat, vyplatí se mi to vůbec?“, a podle toho se pak rozhodnu. Třeba když vidím v práci ležet tisícovku na zemi, kterou bych si klidně mohl vzít, tak možná bych si přišel na tisícovku navíc, ale co by to pro mě reálně znamenalo, taková tisícovka? Prakticky nic, protože takovou tisícovku si člověk vydělá na pár hodin, maximálně za den, a její nabytí (o jednu víc nebo míň) prakticky nijak nepocítí. Na druhou stranu, když ji vezme a přijde se na to (šéf tě může testovat, nechal ji tam a za hodinu přijde a řekne „tady jsem měl tisícovku, kde je?“ ..a byl jsi tam sám, jediný kdo ji mohl vzít) tak pravděpodobně přijdeš o práci, možná to i někde nehlásí, budeš to mít v záznamu, každopádně než si najdeš nový místo, přijdeš třeba o 20.000 na vejplatě, takže logicky takové počínání se ti nevyplatí. Takže správné řešení takové situace by asi bylo, nechat tisícovku tam kde je, přikrýt ji nějakou jinou věcí aby nebyla vidět, a pokud ji do měsíce nikdo nebude postrádat, tak pak si ji vzít, a kdyby někdo přišel že se mu ztratili peníze, řekneš jen „a nejsou tady na zemi?“, odkryješ to místo s tím že na to asi něco spadlo, a nic se neděje. Všechno ostatní by bylo zlo.

Mc Merkurion

… tak teď jsi to konečně rozštípl, jseš jen obyčejnej šprt (ti totiž kolikrát ztrácejí kontinuitu s realitou) s milujícímu rodiči, který žije ve svým vlastním světě … hele, taková malá rada, což takhle jednou zavřít komp, a jít si s klukama někam zablbnout? …