Gus_Fring

Je nějaká věda, která vám připadá velice zajímavá? Pokud ano, tak proč?

Ať už přírodní, společenská nebo humanitní. A pokud ano, tak co vám na ní připadá tak zajímavého?

Nejlepší odpověď
Kelt

Pokud se člověk přestane divit a ptát se a hledat odpovědi, tak je konec. Každá věda je svým způsobem zajímavá, bohužel je vše omezeno granty a sponzory, které vše financují a rozhodují, co je pro ně výhodné. Fyzika, chemie, nové materiály, nanotechnologie, jazykové vědy , historie. Ptát se a hledat odpovědi a být u toho. Bohužel ve vědě si člověk nemůže dělat co chce, ale je součástí týmu.

Další odpovědi
annas

Kromě češtiny, její historie, mám ráda filosofii, především tu antickou. Nejen tito filosofové, ale i v průběhu věku všichni hledali pravdu, Kantovo smyslové vnímání, existencialis­mus ad.

Filosofie vychází ze zkušenosti, údivu, pochybnosti, je to rozumová věda, zabývá se otázkami ontologickými, kosmologickými, logickými atd.

Někde v archivu jsem vysvětlovala Platonovy i Aristotelovy názory.

Určitě platí filosofické kategorie – nahodilost – nutnost, také jsem se o tom zmiňovala, možnost – skutečnost, kvality – kvantita , negace – negace atd.

Myslím, tedy jsem – znám slova.

Kepler

Astronomie: stále něco nového, překvapení, čím víc toho o Vesmíru víme, tím víc otázek vzniká.

Ametyst

Chemie. To je nekonečné objevování. Skoda ze se tak míchá do potravinářství. Chtěla bych se dožít toho, že politici nebudou kecat do vědy a vědci tím pádem nebudou ušlápnutými věrnými kývaly, jen aby dostali granty.

zjentek

Biologie. A chemie… no tak ta je úplná bomba! Proč? Protože mně dokáže objasnit nějaký přírodní pochody, s kterými přijdu běžně a často do styku ještě za života. Zajímavé je, že nevidím až takovou vědu v tom, jak věci pracují z hlediska fyzikálního, zatímco složením a reakcemi jsem fascinován někdy až k mrazení. Přece třeba zrovna to mrazení, to je věda! No není někdy kouzelné, jindy napínavé a podobně? A to se řekne hloupé mrazení! (;

aliendrone

Fyzika a obecně její podobory (hlavně ta astro a kvantová). Proč? Protože jsem zvědavý a mám rád, když vím jak a proč „něco funguje“. Ať si vezmeš COKOLIV (pokud to má nějaký byť jen TROŠIČKU vážnější význam), vždycky skončíš u elementárních částic, kvantových zákonitostí a kosmologie. Všechno ostatní je až za tím, tak proto. ;) :)

ten který je

Archeologie.Tato věda pomáhá pronikat mnohdy do tmy dávných věků,poodhaluje historii lidstva a jeho života v daném období.Nedavno mě překvapil nález runového písma u Břeclavi.
https://www.id­nes.cz/brno/zpr­avy/pismo-hlaholice-runy-slovane-kost-lany-breclav-vedci.A210211_093­031_brno-zpravy_klu

jirka F

Přírodní, konkrétně klimatologie. A to proto že je to vědní obor, který se zabývá celkovým rozvojem klimatu na zemi. I když teď klimatologie podle mně trochu tápe pořád se mně líbí to čím se zabývá. Líbilo by se mně teda jezdit na expedice různě po světě a hlásat na konferencích to že globální oteplování může vyvolat ochlazení.

paul1

Zajímám se o biochemii, více méně proto, abych nevypadal jako úplný magor před vnučkou, která tento obor vystudovala a před vnukem, který se na tento obor přihlásil. Snažím se získat aspoň základní vědomosti o studiu a uplatnění v praxi.
Kdyby na to přišla řeč, tak abych se věděl aspoň trošku zapojit.
Jo a také trochu o astronomii. Například teď hledám – zatím marně – a chci si ověřit zprávu z jedné besedy v TV, kde nějaký fyzik v debatě řekl, že teplota slunce v současné době stoupá.

Matox8

Já mám rád osobně psychologii a vše s tím spojené … Velmi mě iduvuje, jak se dokýže formovat luďksý mozek z pohledu chování a vnímání světa kolem. A také, jak mozek vnímá podněty z venku.

PepasAvalonu

Všechny vědy, jinak filozofie, která dříve zahrnovala všechno vědění a teoretické disciplíny.
Kvantová fyzika je velmi zajímavá, hlavně nové obejvy a teorie. Jedinečná a taková „černá ovce“ fyziky, která toho může hodně objasnit, vyvrátit a potvrdit. Fungování vesmíru, částic, tvoření/zániku, přeměny, smysl života, náboženství a celkový pohled na svět.
Psychologie, sociologie, historie, archeologie, astronomie, filologie, lingvistika, kulturologie, politologie a ekonomie.
Vybral jsem ty, které mám v oblibě. Není jich tak moc v porovnání s tím, kolik jich existuje.
Vědami se zabývám jen lajcky, sám, většinu z nich jsem nestudoval jako hlavní předmět. V těch vědách se mi líbí celkový obraz. Myšleno tak, že vše se vším souvisí a podle mě nikdo nedokáže zcela pochopit jednu vědu, pokud se alespoň trochu nezabývá některými příbuznými vědami. Jeden obor může mít několik věd, ale člověk se nemůže zabývat jen jednou, protože by neměl celkový obraz a pochopení, jak přesně funguje. Například se nedá zabývat jen politologií, bez toho, aby se člověk nezabýval také ekonomií, právem, historií, davovou psychologií, sociologií, statistikou, všemi společenskými vedami a některými dalšími.
A je taky zajímavé jak spolu souvisí i vědy, které se jakoby na první pohled zdají, že spolu vůbec nesouvisí a nemají nic společného. Přesto ve všem je možné najít souvislosti, vzájemné ovlivnění, podobnost i větší pochopení a fungování celku.

RyuzakiKate

Pokud mi to dokáže někdo zapálený dobře vysvětlit, tak jsem schopná se nadchnout snad do všeho, nejhorší je, když tě někdo nudí něčím, čemu nerozumíš a povyšuje se. Na gymplu se mi začala zamlouvat biologie, tak jsem ji šla studovat a čím víc se toho učím, tím větší mám pocit, že vím prd a učím se s tím nějak vypořádat :) ale po těch letech už dokážu hledat souvislosti a odvozovat. Poslední dobou mě zajímá ornitologie, ale mám to spíš jako koníček. Můj hlavní úkol v současné době představuje molekulární genetika a snažím se tím prokousávat, i když mi toho připadá strašně moc a vůbec to není nic snadného…

Mám ráda švihlé chemiky, fyziky, ajťáky, ráda s nimi hovořím a ptám se jich. Nesmírně mě zajímá i evoluce, vývoj Země, druhů, paleobiologie, ve volném čase se snažím dovzdělávat.
Za vědu považuji do jisté míry i rukodělné práce, nesmírně obdivuju keramiku, truhlářské i kovářské výrobky, výrobu mýdel, šití, cukrářství apod.
O psychologii bych si ráda s někým fundovaným popovídala, ale jediná taková osoba v mém okolí se s tím strašně tají a nechce nic sdílet, bohužel.
Ráda se ptám i historiků nebo aspoň lidí, co o tom mají dobré povědomí, i když v sobě musím vzít notnou dávku odvahy, protože toho vím na můj vkus zoufale málo a budu to svádět na neschopné a nezábavné učitele…

Kajoch

Astronomie a astrologie…studnice neustále objevovaných poznatků.

GM

Astronomie, archeologie (i utajená), astrologie a jiné ezoterické nauky.

Drap

Neni žádná věda, která by nebyla zajímavá.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Ametyst

Aliendrone: Protože mě amatérsky zajímá problematika vyhořelého jaderného paliva, myslíš si, že je to ve škatulce Fyzika nebo Chemie? Jen pro zajímavost…Všechny jiné zásadní věci už jsem si vyřešila, hihihi.:-))

aliendrone

Ametyst>>> Narovinu přiznávám, že v tom mám sám hokej. Totiž – kupříkladu takové plutonium (pokud se z vyhořelého paliva nevyextrahuje, což obvykle ano) je značně jedovaté. Takový odpad z tohoto úhlu pohledu LZE zařadit mezi (bio)chemickou problematiku, ovšem samotná radiace je jev čistě fyzikální.

Ergo – pokud existuje (a on EXISTUJE) i studijní obor JADERNÁ CHEMIE (vždycky jsem se učil, že chemie končí tam, kde elektronový obal jádra, samotné jádro již zcela „patří fyzikům“;) :D), tak asi bude záležet především na úhlu pohledu, z kterého na problém nahlížíš. :)

Ametyst

Díky za pěknou odpověď. Není vždycky nutné úporně škatulkovat a rozdělovat. Jen občas je to jednodušší, když jdeme do literatury najít nějaké téma.