Oliku141

Jak vzniklo vyplazování jazyka?

Jak vlastně vzniklo vyplazovat na někoho jazyk?
Doplňuji:
O co to vlastně znamená? Že vás člověk štve nebo třeba že jím pohrdáte??

Nejlepší odpověď
annas

Domnívám se, že vyplazování jazyka souvisí se sv. Antonínem Paduánském a sv. Janem z Nepomuku, jak zmiňuje Jiří Šotola i ve své knize Svatý na mostě.

U těchto dvou svatých zůstal jazyk neporušený, když otevřeli po smrti jejich rakev. Byl to znak čestnosti, neprozrazení zpovědního tajemství .Na rozdíl od dalšího příkladu..

Ukázka z knihy Svatý na mostě
..po Raňkovově smrti „matróny nemohly nijak zatlačit jeho jazyk, aby daleko a ohavně mu nevisel až na prsa“; tento motiv Šotola učinil ještě expresívnějším a opatřil ho výkladem jeho symbolického smyslu: „matróny, jež přišly připravit jeho tělo do rakve, zaboha nemohly zatlačit jeho jazyk, který mu hnusně visel z úst a ž téměř na prsa, což bylo neklamným božím znamením, jak příliš nevázaně si nebožtík tímto svým jazykem počínal proti blahoslavené Panně“.

„Původně bylo vyplazování jazyka nástrojem směšně bezmocné pomsty na všech těch, kteří ho trápí a smějí se mu; pak na lidi jazyk vyplazuje víc než zřetelně, a tehdy jeho jazyk bývá buď „černý“, nebo „fialový,“ ale vždy „ohavný“. Vždyť právě jeho jazyk býval i prostředkem jeho ponižování — kanovník Puchník mu při hostině velí vypláznout ho, a posype mu ho pepřem. Černý a rozpuchlý jazyk Johánek vyplazuje i na svého mučitele — aby ho postrašil.“

Jinak také jazyk diagnostikuje zdravotní stav, to zřejmě byl také jeden z důvodů. Ve vztahu k bohu – – to co uvedl Šotola. Dnes vyplaznutý jazyk je jistým způsobem dorozumívání, vyjadřuje různé symboly .. .

Třeba A. Einstein na jedné fotografii vyplazuje jazyk – je to důkaz zahořklosti a gesto, které Einstein mínil doslova. Někdy člověk vyplázne jazyk při přemýšlení. Děti se ři hře pohádají a vyplýnou jazyk. Dospělí mohou dávat najevo pohrdání.

Těžko říct, kdo první vymyslel.

Další odpovědi
www

Řekl bych, že jsme to už kdysi dávno odkoukali od zvířat, která to dělají (např. kopytníci) 😉
Názor
Doplňuji:
Co to ale znamená bude tuším složitější.
Záleží jen na tom, kdo to dělá, jakým způsobem a tím naznačuje i to, co tím vlastně myslí. Může to být symbol přátelský, pohrdavý, obscénní ap., což u zmíněných zvířat neplatí.

anonym

Souhlasím s názorem www. Jde o zvyk odkoukaný od zvířat, která tím třeba ochlazují svůj organismus, nebo tím loví svou potravu. Ve zvířecí říši má vyplazování jazyka zcela praktický význam.
U člověka je to buď samovolné vypláznutí jazyka (oběšení, některé druhy záchvatů, bezvědomí) nebo úmyslné, když někomu dojdou věcné argumenty a nemůže už druhou stranu nijak urazit nebo přesvědčit o pravdivosti svých slov nebo názorů. Má to v takovém případě být urážka. Zůstává zde ovšem problém zjistit, kdo je ten, který koho urazil. Pokud se jedná o reakci proti silnějšímu protivníkovi, tak to je urážka toho, kdo jazyk vyplázl. Pokud by se jednalo o silnějšího ze dvou protivníků, tak ten by se s největší pravděpodobností neměl zapotřebí k vyplazování jazyka snižovat. Je to v každém případě projev dětinskosti až hlouposti. Dovedu si ale takové jednání živě představit v parlamentě. Ti naši „čelní“ mi velmi často připadají jako nevychovaní spratci, kteří by zasloužili seřezat a postavit do kouta.

Krepy

Určitě to vzniklo tak, že si nějací puberťáci chtěli zvyšovat svoje EGO.

www

Ač nechci, reagovat musím.
Otázka zní „..jak vzniklo..“, ne s čím to souvisí.
Člověk nemá vyplazování jazyka dán geny, coby něco sdělující posunek od přírody stejně jako některá zvířata!
Zcela logicky ho tento signál zaujal už v jeho vývoji hodně dávno před nějakým náboženstvím a již od této doby jej nejspíše používá.
Zdroj: vývoj živočišných druhů, komunikace ap.