Je nebo bude dnešní Česká republika kolonie dnešního Německa?

Zajímalo by mě,jestli bude nebo jestli je v dnešní době ČR zemí která byla zkolonizována Německem,10 lidí z 30 mi odpovědělo že ČR je dědictví Německa,že nebýt Německa tak ČR dávno existuje jako země hladomoru a nebýt Němců tak 50% lidí nemá práci,co je tedy na tom pravda? Jsme tedy kolonizovaná země která patří Německu? Děkuji

Odpovědi
klumprt

Já bych to viděl spíš jako vzájemný byznys, než přímo kolonizaci. Ovšem je možné, ba pravděpodobné, že ten byznys by mohl být dělán pro nás trochu výhodněji.
Třeba to, že nemáme hlad a máme práci, to je jedna z výhod toho byznysu. Kolonizací bych nazval stav, kdy silnější země odčerpává výrazně více bohatství ze slabší země, než jí odevzdává. Např. postavím někde v Africe pár kilometrů železnice, ale spíše než kvůli pohodlí domorodců, tak kvůli tomu, abych mohl dopravovat suroviny z diamantových a zlatých dolů do přístavu.
Ono ve stínu Německa se nám zase nežije tak špatně. Dneska. I když spoustu věcí by se dalo udělat líp, jak na německé, tak na naší straně.

nyjono

30 lidí je malý vzorek. Je potřeba mít info napříč republikou různých věkových skupin i sociálního zařazení.
A ber také v potaz, že Německo a Rakousko jsou naši sousedé a to se snadněji obchoduje.
A někdy i „výhodně“ ( pro některé) prodává.

hapiky

Mezi hladomorem a nízkou životní úrovní je velký rozdíl. Problém Česka je donedávná technologická zaostalost, zpúsobená zaostalostí celé RVHP. Těžce to vlastním výzkumem a novými technologiemi dohonit. Nezbývá než stavět montovny s německými technologiemi.Zatím jsme pro nízké platy pro němce výhodní. Ekonomika se neustále vyvíjí, ale čekat v blízké budoucnosti nezávislost na německu je zatím utopie.

Kryšpín

Nejsem znalec, ani historik pouze co vyšátrám, ale Rakušáci nás měli dlouhá léta pod pantoflem / rovněž Ada byl vyroben v Rakousku /a nebýt skopčáků v roce 1939, včetně kšeftařů s Adou Anglie a Francie, tak poté obsazení, devastace, také výroba české kolaborace a tím později rozděleni Evropy za pomocí USA a Anglie darováno Sovětům, tak se tady nebudoval komunismus a nýní by Česko bylo někde jinde možná i lépe, než mirumilovní kamarádi od paní Merkelové.

Nejsem oblíbenec, příznivec, Sovětů ani Ruska, ale veškeré kňourání za příčinu úpadku svádět na rudochy, obdivování snílka, slibotechny, kovaného komouše Dubčeka a pozdější nářky osmašedesátníků, tak pokud průměrný občan zapne alespoň částečně mozek, veškerá devastace Československa započala v roce 1938, 1939 a dokonáno v roce 1945.

aliendrone

Především je třeba si uvědomit, že EU (ve které hraje Rajch prioritní roli) sama o sobě (a potažmo tedy ani samotný Rajch) NENÍ určujícím, nýbrž pouze zastřešujícím faktorem GLOBÁLNÍ ekonomiky a jejím účelem je usnadnění ovládání tržních mechanismů.

Spíš bych tedy tvrdil, že ČR (spolu s ostatními „novými členy po roce 1989) jsou "drancovanými koloniemi západních částí EU“, což bez diskuzí dokazuje neměnící se nerovnost v reálných příjmech občanů východních a západních členských států. (a to i po 30 letech "demokracie/ka­pitalismu!!)

BTW – ZAOSTALOU zemí jsme se stali teprve v roce 2017 (po 18 letch drancování západem) viz > https://www.frek­vence1.cz/clan­ky/zpravy/jste-rozvojova-zeme-vzkazuje-cechum-svetova-banka-mame-moc-nizke-platy.shtml

To, že jsme za komunistů nevyráběli designově rovnocenné výrobky nebo dokonce i kvalitativně HORŠÍ nesouviselo s vyspělostí, ale s ekonomickými principy tehdejšího režimu. Pokud to MUSELO být, tak jsem dokázali vyrobit to samé, co západ, často i kvalitnější (pouze po designové stránce to bylo horší)!

Namátkou připomenu výrobu počítačů (ovšem jen v JZD Slušovice, které fungovalo na jiných principech, než ostatní podniky), družicový program Magion (Magion 1 s plánovanou životností 2 měsíce fungoval až do svého sestupu/shoření do atmosféry – tedy 3 roky!!) Nebo „hopsajdy“ Tatramatky (exportní/tuzexové verze s nerezovou vanou, ty pro domácí trh [smaltované] hnily) fungují po nezbytné výměně gufer DODNES! (a pamatujete, že měly i přívod nejen na studenou, ale i na TEPLOU vodu?) Audiozesilovače (ovšem BEZ Dolby, to bylo patnetově chráněné a soudruzi nechtěli nakoupit licenci > plýtvat devizami „na nesmysly“) mají obvykle LEPŠÍ charakteristiky, než tehdejší západní ekvivalenty a také DODNES velmi často fungují. Nedokázaly držet krok JEN kvůli omezením POLITICKÝM, nikoliv z principiální technologické nemožnosti!

To samé je i dnes – dokázali bychom to samé, co kdekoliv jinde – pokud by se našel někdo, kdo na to dá finance. Bohužel NENÍ zájem, naopak – jako „montovna“ přinášíme západu větší výnosy – tak PROTO!

Úplně fustrující je např. přístup naší dem(ent)okratické vlády k programu urychlení rozpadové řady radioaktivních prvků. Zrovna v zemi, kde jaderná energetika hraje tak významnou úlohu a potažmo s ní i radioaktivní odpad. Ale ne, my raději najdeme prostředky na darmožrouty kdesi v Africe a ekonomické přilezlíky či Afghánistány!!

Jak by asi bylo fajn mít reaktor, který vyrábí elektřinu a NAVÍC jaderný odpad zrychleně „vyhoří“ a zůstanou po něm jen ekologicky nezatěžující zbytky? Ale to ne, lepší je přece jaderný odpad zakopat a tam ho nechat miliony let „dokvasit“! Typická politická pakárna – tehdy jako dneska!

Kdepak – fakt je, že kdyby byla vůle (především ze strany západu), tak dokážeme přinejmenším to samé. Nejlepší příklad je Škodovka – je na stejné kvalitativní úrovni, jako jiná obdobná vozidla „západnější“ provenience!

Naše „zaostalost“ NEMÁ co dočinění s vědeckými či technologickými faktory, nýbrž především s POLITICKÝMI a EKONOMICKÝMI – a to je DOST velký rozdíl! Odpověď je tedy jasná – znovu opakuji – JSME drancovanou kolonií západu!

A než začnou nějací hlupáčci argumentovat přitékajícími miliardami na rozvoj od EU (což vědí z médií), tak ať si JAKO PRVNÍ spočítají KOLIK od nás odtéká financí směrem na západ. Těm, kterým se to nechce dohledávat to rovnou sdělím – na každou miliardu investovanou do ČR odejdou přinejmenším 4 miliardy směrem na západ. To není byznys nebo směna – to je DRANCOVÁNÍ v nejvlastnějším slova smyslu (a dokud většina zisků bude odváděna, NIKDY nebudou prostředky na zlepšení situace/ srovnání mezd se západem). Kapišto? ;) :D :D

hapiky

aliendrone: Hodně zkreslený pohled. Záměrně, to je cítit. Čistě Sovětský úhel pohledu! Jakože fakta nejsou důležitá a správné je to, co chceme aby bylo správné. S tou Škodovkou jsi to podělal úplně.

aliendrone

Přijde mi dost funny, že ZROVNA JÁ jsem podle tebe prosovětský. :D :D :D Byly doby, kdy mne lidé JAKO TY označovali za protispolečenského individualistu s nulovým soudružským smyslem pro kolektivní práci. No, některé věci zůstanou STEJNÉ, jen se změní kabáty, že? ;) :D :D

Hele – nemůžu za to, že píši věci, které se ti nelíbí. Ale budiž, co takhle kdybys místo keců použil ARGUMENTY?

Např. co se ti nelíbí na té Škodovce? Nebo rozvedl ta důležitá fakta? Mohl bych ti to vysvětlit, jenže je mi jasné, že ty o to stejně nestojíš, stejně jako kdysi o to nestáli soudruzi, kteří přeci měli to „nejpokrokovější učení“ a proto vždycky i pravdu, zatímco já byl zpátečnický element a rozvratný živel.

Takže milý soudruhu, děkuji ti za „hodnocení“, takových jsem už obdržel mraky, jedno navíc nic nemění. Naopak – nostalgicky mi připomělo mé naivní mládí a na mládí se vzpomíná vždycky dobře. ;) :D :D

hapiky

Pokud máš tedy na mysli Škodu auto, tak ta je majetkem Němců, má německé technologie, jsou vyráběná na německých automatizačních linkách atd… , takže My Češi jsme ji nepozvedli na tak dobrou úroveň. Jediné co nám Čechům zbylo je jen historie a značka.
Nebudu marnit čas na výroky typu v r.2017 jsme se stali rozvojovou zemí…jsi dost inteligentní, tak si vygugluj výši vyspělosti či historii ekonomiky u nás. Nevím jaký sleduješ záměr, ale vidím v tom škodolibost nebo zášť ..sorry

aliendrone

Nějak mi uniká, co má společného vlastnictví s technologickými možnostmi. Můžeš mi říci nějakou speciálně německou technologii (jinde nedostupnou), která se při výrobě používá? Nějaké speciálně německé plechy, kabely, skla, elektronika aj., která je ve světě naprosto neznámá? To, že se využívají ve výrobě již zavedené výrobky (např. řídící jednotky) NENÍ o tom, že to umí jen Němci, ale o ekonomice výroby (masová produkce je nejvýhodnější). Stejně tak s minimem snahy by se daly použít japonské nebo francouzké nebo i vlastní výroby. Je to JEN otázka financování. Jestli si Němci řeknou – použijeme do Škodovky vlastní produkty a ne třeba francouzské anebo nebudeme ve Škodovce vyvíjet tohleto, když už máme vlastní verzi NIC nevypovídá o technologických možnostech. Příkad jasně poukazuje na to, že POKUD by byla snaha šlo by to jinak. Kdyby Škodovka patřila Renaultu, STEJNĚ by využívala renaulťácké komponenty – to je prostě EKONOMIKA. A kdyby Škodovku patřila nám, nepochybuji o tom, že by měla VLASTNÍ technologie. Ekonomická stránka to ovšem vylučuje – podívej třeba na Felicii 1.6 – má motor z Golfa. Proč? Protože PROČ vyvíjet motor 1.6, když už koncern jeden vhodný má, chápeš? To ovšem NEZNAMENÁ, že bychom to nezvládli! Noví páni prostě zavedli nové pořádky, to je celé. (a je to tak i správné), jenže to NENÍ důkaz toho, že bez nich by to nešlo. BTW – německá automatická linka? Myslíš JAPONSKÁ, ne? ;) :D :D Téměř 90% robotů v automobilových výrobních provozech je japonské výroby. (protože jsou v tomto oboru nejdál) Jediné s čím mohu souhlasit je, že nám zůstala historie (značka už ne, ta je německá). Každopádně tvrzení, že bez Němců by to nešlo je nesmysl.

To že nechceš marnit čas vyvracením hodnocení takového žraloka, jako je J.P. Morgan chápu. Ani já bych do toho nešel, je to totiž hodně velké sousto. To nemění nic na faktu, že oni jsou praktici a na rozdíl od všelijakých zavádějících údajů různých výzkumných agentur netrpí nutností zohlednit výsledky ve prospěch zadavatele. (aby nepřišli o kšeft) Naopak – je v jejich nejvlastnějším zájmu mít ty nepřesnější a nejvíce realitě odpovídající data. Tudíž pokud mi bude tvrdit něco J.P.Morgan a něco jiného např. agentura STEM, komu je lepší věřit? ;) :D :D

Nakonec ještě – ZÁSADNĚ se mýlíš v odhadu příčin mého poukazování na nedostatky/chy­by/průsery tohoto režimu. NENÍ to o žádné propagaci či obhajobě minulého režimu – mám s ním vlastní a ne moc hezké zkušenosti a jsem rád, že komunistická prasátka zmizela v propadlišti dě­jin.

To, že se na ně (a jejich praxi) odvolávám či porovnávám slouží především k tomu, abych poukázal na idiocii a zhovadilost SOUČASNÉHO režimu. Víš, ono to je tak, že jsme si „sametem“ moc nepomohli, nejlepší přirovnání, které mne napadá je, že jsme přestoupili z deště pod okap. Jde o to, aby si to lidé uvědomili – to je úplný začátek, protože dokud nebudou vědět, že jsou v průšvihu, nemohou s tím ani nic podniknout.

Dokud lidé budou věřit propagandě a myslet si, že „jinak či lépe to nejde“, není šance s tím cokoliv udělat. Bohužel, nejsem už zrovna přesvědčen o tom, že ta šance bude i kdyby si to uvědomili, ale nikdo nezná budoucnost, takže kdo ví? Myslím, že je LEPŠÍ mít pootevřená dvířka i jiným směrem, aby v případě možnosti (pokud se naskytne) bylo kam se vrtnout, než se jen nechat vláčet bez možnosti jakékoliv korekce, tak je je tomu doposud. To je celé.

hapiky

JPM Morgan je jen jedna banka z mnoha dalších významných bank. Její hodnocení ČR z r.2015 neodpovídá současnosti. Byl to jen výkřik do větru. Pro mě je důležitá nynější kupní síla občanů ČR, a ta je téměř nejvyšší ze soc. států (po Lotyšsku).
Žiji v Česku tak vím, kolik si mohu dovolit a kolik jsem si mohl dovolit dříve. Je to sakramenský velký rozdíl. Proto nemám rád spiklenecké teorie.

aliendrone

No, nejde o hodnocení z rou 2015, ale dlouhoobější > za roky 2014–2016. Jaká je kupní síla občanů nevím, ale je jisté, že v období globálního ekonomického růstu se i u nás musí toto projevit. Problém je, že jakožto závislá dodavatelská ekonomika jsme víc než většina jiných závislí právě na toto růstu. Pokud dojde k propadu (a to neyhnutelně dojde, o tom snad nepochybuješ), o to víc se projeví u nás. PAK vyleze realita na povrch.

Co je za spikleneckkou teorii, že tento režim je prohnilý a zhovadilý (jen jiným způsobem) stejně tak jako minulý? Vážně si myslíš, že je v Česku vše v pohodě a v pořádku – tak jak to má být? ;) :D :D

hapiky

Když spadneš do sraček, nemáš mnoho možností si klást podmínky tomu, kdo ti pomáhá ven. Nikdo rozumný nemůže očekávat, že vyspělé ekonomiky okolo nás budou mít zájem na tom, abychom se měli lépe než oni. Když o to nebudeme usilovat sami, nezasloužíme si to. Proto každé zlepšení výkonu ekonomiky je vítané.
Už bohužel nemáme lidi na to, aby udělali nějaký hospořádský zázrak. A politiky už vůbec ne.