Avatar uživatele
budulínek

Je možné vypočítat zvětšení objemu vody, když se v ní rozpustí např. cukr?

Stačila by mi odpověď ano/ne; hlavně,aby byla správná.

Zajímavá 0 před 2706 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Kepler

Objem vody se nezvětší, pouze se zvýší její „hustota“, správněji specifická hmotnost. Platí to ovšem s jistým omezením.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
mzm

Spíš bych se zeptal jestli existuje roztok, který má jiný objem jak součet složek, které se toho rozpouštění účastní. Pokud by docházelo k nějaké reakci a vznikaly nějaké speciální sloučeniny, které výrazně mění objem, tak budiž, jinak jsem přesvědčený, že objem je prostý součet objemů látek, které se toho rozpouštění účastní.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Dochy

Osobně mám za to, že pravda je tam venku… Ok, tak někde mezi. Objem nelze přímo sčítat, ale obvykle také neplatí, že objem roztoku bude stále stejný po přidání látky k rozpuštění.
Něco o tom je na http://vypocty­.webchemie.cz/ch04s02s­01.html

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
klumprt

Já nevím, jak to myslel Kepler, ale řek bych, že objem kapaliny (roztoku) se zvětší a je to odvislé od hustoty cukru. (Pokud známe jen jeho hmotnost.)

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Kepler

klumprt: můžeš si to představit tak. že cukr, sůl apod. se nacpe do volných prostor mezi molekulami vody a objem se tak nezvětší. Stejný objem roztoku pak více váží.

před 2706 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Mc Merkurion

… to je blbost, oslaď si čaj půlkilem cukru, a prej se nezvětší objem > no, mě to z hrnku vyteklo …

před 2705 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
mzm

Nebo máte nějaký odkaz, který Vaši teorii potvrdí? Já tvrdím, že to tak není, ale můžu se mýlit.

před 2706 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
mzm

No, tohle by mohlo teoreticky nastat jen ve nějakém hodně speciálním případě. A vsadím výplatu, že voda tohle neumí.

Pokud vezmu vodu a cukr, tak se docela určitě sečtou objemy vody a cukru. Voda se „zahustí“ cukrem, zatímco cukr se „zředí“ vodou. Mezi molekuly vody se toho moc nevleze.

před 2706 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek