Válek Petr

Je možné, aby toto fungovalo?

https://www.y­outube.com/wat­ch?v=G_ekQiYd-ZU

Odpovědi
mosoj

Bez problémů. Je ale nutné aby h1 bylo podstatně delší než h2. Hydrostatický tlak ve spodní nádobě musí nejenom vytlačit kapalinu v h2 ale i nahradit tlakové ztráty v systému. Nejedná se o perpetum mobilum. Hnací silou je zemská gravitace.
http://imgway­.cz/s/1KsM

Dochy

Jasně že jo. Dokud bude mít co téct z prostřední nádoby do spodní.

Bacha, to na konci s pouze jednou lahví už by bylo perpetuum mobile.

Edison

Chvilku snad… Ale vidíš, jak je to jednoduchoučký, tak si to postav, vyzkoušej a neptej se tady. Ale když už ses zeptal, tak sem pak napiš, jak jsi dopadl.

EKSOT123

Je k tomu několik tisíc komentářů, bohužel nejvíc lajků dostávají ty vtipné, kde si třeba takto vyrobil domácí elektrárnu.
Ale jsou i seriozní, jako Michail Tsygankov, komentář před 7 měsíci- asi červen 2018

autacek

Problémem je pouze množství vody v prostřední nádobě. Jakmile se tato přemístí dolů, „kouzlo“ skončí. Když přidáš energii na její přemístění zpět do nádoby prostřední, celý proces si můžeš zopakovat.

Roman71

Petře, pusťte si video zpomaleně a najděte si čas 3:58, je tam na velmi krátký okamžik viditelné skryté čerpadlo napájené bateriemi! Obyčejný podfuk! 🙂

Zdroj: https://youtu­.be/G_ekQiYd-ZU?t=238

Dochy

V čase 3:58 je nápověda pro ten druhý systém s jen jednou flaškou 😉

Roman71

Přesně tak Dochy, miniaturní čerpadlo napájené bateriemi..
Škoda, že nemám hadičky. Zkusil bych tu druhou verzi s dvěma lahvemi.

Dochy

(a to se dvěma dává smysl to budu muset vyzkoušet)

Dochy

Tak tu první verzi se mi téměř podařilo vyzkoušet… Tedy dost na to abych potvrdil funkčnost, málo na to abych to někde prezentoval. Bohužel už na začátku došel vhodný materiál (nadbytek dětí v domácnosti) což výrazně ovlivnilo konstrukční možnosti. V průběhu práce se projevily další rušivé jevy (spojené s nadbytkem dětí v domácnosti) což dále ovlivnilo kvalitu práce s nekvalitním materiálem… Důsledek: Ať dělám co dělám z horní lahve mi utíká vzduch. Podařilo se mi pozorovat několikacenti­metrovou fontánku, ale jen za neustálého dolévání vody do horní misky (proudem) abych ten únik nahradil.

Roman71

Už několikátý den pozoruji známý fyzikální jev v PET lahvi na okenním parapetu nad topením. Otevřu-li okno, lahev se za praskotu prohýbajících se stěn smršťuje.. V opačném případě, kdy je okno zavřené, proudí kolem teplý vzduch z radiátoru do lahve se „opírají“ sluneční paprsky, vzduch v lahvi se rozpíná a lahev se za praskotu plastu rozpíná.

Takovými změnami tlaku by se zjevně dala pohánět voda v podobné fontánce. Snad se ti podaří najít trochu klidu pro práci a dostatek materiálu na potvrzení funkčnosti. Docela by mne zajímal výsledek. Napiš mi, prosím, jak to dopadlo. Díky.

mosoj

Edisone, to je od tebe vše?