Anonymka15+

Je legální, že na gymnáziu pracují nekvalifikovaní učitelé?

U nás na gymplu pracují zeměpisáři a dějepisáři pouze s titulem bakalář. Ano, uznávám, že jsou i dobří učitelé bez titulu, ovšem zajímá mě, jestli je to legální a ředitel může zaměstnávat nekvalifikované pedagogy. Děkuji za odpovědi.

Nejlepší odpověď
annas

Víte, jaké vzdělání má váš učitel?

Bakalář může být kvalifikovaný, záleží na jeho předchozím vzdělání.
Nebo ředitel nemůže sehnat učitele vhodného oboru, nebo si mladý učiteltřeba při zaměstnání dokončuje vzdělání.

Možná to souvisí se systémém vzdělávání v minulosti, zaváděním různých typů gymnázií atd., takže učitel může mít kvalifikaci pro 2. stupeň a pro 3. stupeň si k tomu doplní bakaláře, jak si můžete pročíst v odkazu.

Pročtěte si § 9 Učitel střední školy – Aktuální znění zákona o pedagogických pracovnících k 1. září 2012 vydané MŠMT.
Je uvedené celé znění zákona se všemi doplňky.

http://www.msmt­.cz/dokumenty/ak­tualni-zneni-zakona-o-pedagogickych-pracovnicich-k-1-zari

"Učitel všeobecně-vzdělávacích předmětů střední školy získává odbornou kvalifikaci vysokoškolským vzděláním získaným studiem v akreditovaném magisterském studijním programu

bod, 1 c) – Učitel všeobecně-vzdělávacích předmětů střední školy získává odbornou kvalifikaci vysokoškolským vzděláním získaným studiem v akreditovaném magisterském studijním programu

ve studijním oboru, který odpovídá charakteru vyučovaného všeobecně-vzdělávacího předmětu, a

vysokoškolským vzděláním získaným studiem v akreditovaném bakalářském studijním programu v oblasti pedagogických věd zaměřené na přípravu učitelů střední školy nebo druhého stupně základní školy, nebo
vzděláním v programu celoživotního vzdělávání uskutečňovaném vysokou školou a zaměřeném na přípravu učitelů střední školy nebo druhého stupně základní škol." atd.

podobně bod d).

Další odpovědi
ivzez

Ano, zatím je to legální.

Pro učitele je sice předepsáno určité vzdělání,
ale pokud ředitel školy nemůže sehnat učitele
s potřebnou aprobací, může za určitých podmínek
zaměstnat i učitele bez aprobace.

Anonymka15+

annas: Takže pokud by učitel ještě studoval, může učit i jako Bc.? Někde jsem slyšela, že bez titulu Mgr. je možné učit jen jazyky…

xxx3

Ŕeditel školy může zaměstnat klidně i čerstvého maturanta, pokud nemá po ruce nikoho jiného.

annas

Bylo to tak. Bakalář mohl učit jen na jazykové škole, na střední ne.

Chtěla jsem vám napsat, že nemůže, ale pro jistotu jsem se podívala a vidím, že došlo ke změně.

Stále se mění ministři, mění se i jejich názory, stanovili termíny pro dokončení vzděláníl atd., takže zřejmě to jde u starších, nebo kde je málo učitelů u mladších.

Jsem opradu překvapená. Zeptám se v pondělí v jedné škole, jak se to uplatňuje v praxi. Zajímá mě to.

Anonymka15+

Dobře, děkuji moc. Dejte mi potom vědět, co jste zjistila. 🙂

annas

Zjistila jsem, že bakalář může na střední škole učit, ale musí si do určité doby dokončit magisterské studium.