annas

Je Jaroslav ze Šternberka národním hrdinou, nebo jen legendou?

O co se zasloužil, proti komu bojoval?

Nejlepší odpověď
panenka

Jaroslav ze Šternberka (1220–1287) je fiktivní postavou rodu Šternberků i moravské historie. Mělo se jednat o šlechtice, který roku 1241 zachránil Moravu a potažmo i křesťanskou Evropu před vpádem Mongolů, kterým se říkalo Tataři. Údajně se to mělo stát díky hrdinským činům u Olomouce.

Jaroslavů v rodě Šternberků se vyskytuje v historických pramenech mnoho, ale tento Jaroslav nikoliv. Poprvé se o něm zmiňuje až v 16. století Václav Hájek z Libočan, jehož údaje však nejsou věrohodné. Tytéž údaje obsahuje Rukopis královédvorský, což je historické falzum.

Uvedený příběh má však pravděpodobně reálný základ, protože v roce 1253 vtrhli na Moravu Kumáni, kteří ji poplenili. Zdeslav ze Šternberka se patrně vyznamenal v bojích proti vetřelcům a za své věrné služby obdržel od panovníka část území u Olomouce, kde on či jeho syn Albert založil hrad a město Šternberk.

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Ja­roslav_ze_%C5%A­0ternberka