Je správné říkat Slovákovi v území ČR rodným jménem tedy Pavol? Či ho oslovovat českou variantou Pavel?

Hele jde sem Pavol. „Nazdar Pavole!“ Nebo jak se to skloňuje?

Nejlepší odpověď
annas

Česky oslovujeme 5. pádem – Nazdar Pavle!

Na Slovensku je to jinak. Slovenština užívá zpravidla k oslovení 1. pád, .
Nazdar Pavel!
--

Slovenština má na rozdíl od češtiny starší a složitější hláskový systém.
Vzhledem k tomu, že se oslovuje 1. pádem, je správné takto oslovovat.
Pro mnohé je těžší některá slovenská jména skloňovat, některé hlásky vyslovovat.

Osobně se domnívám, že každé jméno by se mělo vyslovovat správně bez komolení. Pokud někdo neví, tak se dotyčného zeptat, jak ho má oslovit.

Řekla bych, že u slovenských jmen to není až tak velký problém na rozdíl od jmen francouzských či jiných. Existuje tzv. zčeštění výslovnosti.

Také záleží na tom, zda mají Slováci příbuzné u nás a na přístupu každého jedince.
.

Další odpovědi
dubraro

1/ Nemyslím že by v tom byl v neoficiální řeči problém. Například můj bratr se narodil na Slovensku, má tedy v křestním listě Radko, ale vždy se mu říkalo Radek. Samozřejmě v oficiálních dokumentech se musí používat správný tvar jména.
2/ Ve slovenštině není zvláštní tvar odpovídající 5. pádu v češtině. Používá se tvar pro 1. pád. Takže oslovení slovensky by bylo „Nazdar Pavol!“, česky „Nazdar Pavle!“.

Dochy

Máme ve firmě dost Slováků a nezdá se s tím být problém. Slováci často oslovují 1. pádem, my je 5. počeštěným, občas se někdo nakazí a použije formu, která mu národnostně není vlastní. Nikdo to neřeší…

ivzez

Já za jedinou správnou možnost považuji se s ním dohodnout,
zeptat se ho, jak si přeje, abych ho oslovovala.