sofia-prais

Je dle vašeho odborného názoru holocaust srovnatelný s ukrajinským Holodomorem?

..

Nejlepší odpověď
annas

Odborný názor mohou pokytnout je znalci, tedy odborníci, kteří se problémy zabývajíl

By Me. Cláudio Fernandes píše

"Holodomor je ukrajinské slovo, které znamená „nechal zemřít hladem,“ „vyhladovět“. Toto slovo bylo použito v souvislosti s ukrajinskou historii a události, které způsobily smrt hladem milionů Ukrajinců mezi roky 1931 a 1933.

Zhruba lze říci, že Holodomor, stejně jako nacistický holocaust proti Židům, se skládala z genocidy proti obyvatelstvu Ukrajiny prováděných v období komunismu za vedení J. V. Stalina.
atd.
http://histori­adomundo.uol.com­.br/idade-contemporanea/ho­lodomor.htm
--

Srovnání
Dvě genocidy – : holocaust jako zločin proti židovskému lidu a holodomor jako zločin proti ukrajinskému lidu.

Srovnávat jednu tragédii s druhou je velmi těžké.Umírali nevinní lidé, takže mají obě hodně společeného.

  1. Spáchaly je totalitní režimy – fašismus a komunismus.
  2. Ukrajinská genocida trvala mnohem déle, a její popření trvalo téměř 60 let.

3.. Genocida Židů měla vyhladit celý národ, na Ukrajině šlo o odstranění opozice proti Sovětům, zničení identity Ukrajinců, jejich ponížení, dokázat sílu moci .
4.. Na Ukrajině byli Židé zabíjení přímo před očima sousedů i přátel.

Samozřejmě, že každá genocida má své specifické rysy a je jedinečná.

Společné je to, že jde o vyhlazení lidského života, jehož příčinou jsou totalitní režimy.

Další odpovědi
Yanger

„Ukrajinské hladomory“ ,které byly způsobené „uměle“ jsou určitě srovnatelné s holocaustem-minimálně alespoň v počtu obětí na civilním obyvatelstvu. V obou případech zemřely miliony nevinných lidí jen kvůli vyšší „zrůdné“ politice.

Kepler

Na odborný názor tady asi nerazíš jen zřídka, ale hladomor a holokaust jsou podle mě poněkud rozdílné záležitosti, takže srovnávat nelze. Stejně jako hrušky a jabka.

Drap

Podle mne ne. Šlo o hladomor.

dr.luha

Holocaust je likvidace lidí spalováním těl, hladomor je nedostatečná nebo žádná výživa.

Nuk nuk

Holocaust a ukrajinské hladomory můžete srovnávat tak leda co do počtu obětí, které byly plus minus podobné. To je ale vše, co je na těchto událostech srovnatelné.

Slovo holocaust je významově příbuzné slovu genocida, kdy je záměrně a násilím vyhlazována určitá skupina nebo skupiny lidí. Když se podíváte na průběh holocaustu, zjistíte, že Židé a další skupiny byly během něj vyvražďováni velice brutálním, odporným způsobem, který je navíc dehonestoval a zbavoval lidství.

Ukrajinské hladomory, především ten ve 30. letech, byly vyvolány neuváženou politikou kolektivizace, kdy veškerý majetek včetně zemědělství byl zabaven a zkolektivizován (zestátněn) a v rámci idee, že se všichni musí mít stejně dobře, se s ním nerozumně hospodařilo. To způsobilo, že se veškeré zásoby a produkty spotřebovaly během rekordně krátkého času. K hladomoru navíc přispělo pronásledování tkzv. kulaků (díky čemuž vymyzela kvalifikovaná zemědělská síla) a v neposlední řadě suché a neúrodné roky. Druhý hladomor ve 40. letech byl mimo jiné i následkem války.
Hladomory ale nezasáhly celou Evropu jako holocaust. Týkaly se v tomto případě jen SSSR, který do jisté míry zasáhly celý, ale největší intenzitu měly na Ukrajině.