JájsemRaibek

Je čeština záludná?

Kdo vlastně umřel?
Na netu jsem našel zprávu, ve které se píše, že:
Devatenáctiletá řidička srazila seniorku přecházející hlavní silnici, na místě zemřela.
Kdo tedy vlastně zemřel? Řidička, nebo seniorka?

Nejlepší odpověď
Kepler

Záludná je pro toho, kdo češtinu neovládá, což v míře přebohaté platí i pro novináře. Kdo vlastně zemřel, by se mělo týkat podmětu věty hlavní, což je řidička. Snad jsem se vyjádřil správně, češtinu jsem se učil naposledy před 45 lety.

Další odpovědi
ivzez

Čeština záludná není, záludný může být jenom člověk (je potřebný záměr).
Spíše bych řekla, že čeština je pro leckoho oříšek (včetně těch, kdo se jí živí).

Podle autora článku zemřela řidička, přestože ve skutečnosti to bylo jinak.

bolak

Češtině já moc nerozumím, ale kdybych si v novinách přečetl: „Muž šlápl na mravence, na místě zemřel.“ předpokládal bych, že za sebou to má ten mravenec.

Na druhou stranu proč by to bylo v novinách, že? Kdyby umřel mravenec :-o Je to zapeklitá úloha.

Mc Merkurion

… no vidíš, a to napíšou ti, co se psaním živí … kolikrát i větší obludnosti a nás budou peskovat …

… mimochodem, nedávno tu byla otázka o těch reflexních prvcích …

marci1

Není. Novinky, které tuto zprávu uvádí, jsou hned po „bulvárech“ nejhorší web, co se českého jazyka týká. Píší tam stále nějaké nesmysly. 🙂
Policie ČR uvádí: http://www.po­licie.cz/clanek/se­niorka-prechazela-mimo-prechod-pro-chodce.aspx

sesednizkola

Každý pochopil, že zemřela seniorka. Napsané to bylo chybně, správně by to bylo „Devatenáctiletá řidička srazila seniorku přecházející hlavní silnici, ta na místě zemřela.“

Baba tam neměla co dělat. Ať je jí země lehká a řidičce přeji, aby se z toho co nejrychleji vzpamatovala.