Danina65

Je Čechům libozvučný hantec?

Annas – a co třeba východočeské oj?Tedy ne, když se praštíš do palečku, ale třeba pro někoho uši rvoucí tatínkoj?

Hlasujte v anketě

Nejlepší odpověď
annas

Ano

Nevím, zda Čechům, mluvím jen za sebe. Mně se osobně nelíbí nejen hantec, ale i výslovnost některých samohlásek, které jsou víc zavřené.

Ale neřeším to. Prostředí, ve kterém kdo žije, mluvčího ovlivňuje.

Spíš mně vadí užívání vulgárních výrazů.

Klikla jsem špatně. Nevyhovuje mně žádná varianta.
Postrádám v anketě možnost výběru jiné odpovědi.

Nepřemýšlím běžně o výslovnosti, ale když někoho slyším mluvit,, tak mě to „praští“ do uší.

Další odpovědi
redy

Nepřemýšlím o tom

Některý slovíčka se mi líbí, a někdy i použiju.

brillant

Nepřemýšlím o tom

gecco

Nepřemýšlím o tom

Mně osobně ano, občas některé výrazy používám (Brno, resp. okolí, je moje ´srdcovka´ – jedna z nich)…
😉

VeRe1983

Ano

Určitě ano :). Přimlouval bych se za to, aby veřejnoprávní televize vysílala minimálně hodinu denně v hantecu.

Drap

Ano

Chybí mi další možnost. Nevím jak Čechům, ale nám na Moravě je to jedno. Každý mluví tak jak mu narostl zobák. A my, co máme blízko k Brnu, nebo nějaké napojení na něj na tom nepříjde nic nezvyklého. Rozumíme si, tak to neřešíme.

da ny

Ne

Viz. odpověď annas
Každého věc. Hantec však nepatří k mým „oblíbeným“ ;).

Sem tam nějaký ten vulgarismus ani nevnímám…
Když jsem nastoupila po SZŠ, do zaměstnání, tak jsem se i červenala…
Starší kolegyně mi „vysvětlily“ jak na to/na ně. Brzy mi otrnulo, i ze mne byl „dlaždič“. :(. Ve zdravotnictví (chirurgové, zubaři…) všichni velmi často používali/jí dosti peprný slovník 😉
Dnešní mladé absolventky SZŠ a VOŠZ se už nečervenají (slovník mají/mívají extrémně „vybroušený“).
😁

chachar1922

Nepřemýšlím o tom

dudu

Nepřemýšlím o tom

Jde o hodně svébytný jazykový projev a ač Moravák, nemohu strávit, že základem je němčina zešmodrchaná s verbálním projevem brněnského proletariátu. Hantec nemusím a vždy si raději vyslechnu mnohem libozvučnější nářečí z našich ostatních regionů a každý jazykový projev bez germánského vlivu. Rady si nevím s maďarštinou.

terry

Nepřemýšlím o tom

zjentek

Ne

..a když, tak max ten náš z Moravy, Slezska a Bengálska. Ten jejich Českej, ten musí bejt takovej teplej*, takže normálnímu čechovi to nejspíš libě nezní, jenže, ruku na srdce, kolik tam zůstalo normálních Čechů?

*musíte si uvědomit, že když takový slovo píšu já, zní to úplně jinak, než když ho z „úst“ vypustí pražák!

Lamalam

Nepřemýšlím o tom

GM

Nepřemýšlím o tom

Myslím, že ne. Češi hantecu vůbec nerozumí.

MonkeyKing

Ano

mělo by se tak mluvit po celé ČR!!!

mojitek

Ne

nejenom že to není libozvučné,ale je to dokonce krajně nepříjemné na poslech

briketka10

annas

omlouvám se za paleček, ale špatně jsem četla
Tvou odpověď, tak by Ti neměl patřit, protože
já jsem pro hantec hlavně ten Brněnský, i když
mu občas nerozumím, tak se zeptám dotyčného
co to slovo znamená 😁

annas

Ad Danina65.
I to praští do uší. Jiný kraj, jiný mrav.

Stejně jako ostravština či jiná nářečí se liší od běžné mluvy. Ale opakuji, nevadí, ale slyším. Mluvený jazyk beru, ale psaný jazyk by měl být bez nářečních či jiných výrazů.

Co se mně nelíbí je spojení „přijdu dýl“ = přijdu dlouho, místo správného přijdu později.

Mc Merkurion

…máš pravdu,to je opravdu hrozný,přeci se říká: „přindu dýl“

mojitek

podle „ndýt“ ? :D