Marinka

Je bolestivá menstruace normální?

Pokud také trpíte bolestivou menstruací, prosím napište k čemu by jste tuto bolest přirovnaly – křeče, tlačení…, jak intenzivní je tato bolest.

Nejlepší odpověď
Berušinka

Na všechno ti odpoví tvůj gynekolog/gyne­koložka.
Jsou ženy, které bolest nemají vůbec, jiné mají ošklivé křeče. Pro zmírnění bolestí stačí, když ve dnech menstruace nebudeš hodně solit, budeš pít hodně čisté vody, budeš v klidu a hlavně teplo na bříško a vlastně na celý „spodek“. Stačí když si třeba natočíš do pet lahve horkou vodu a přiložíš na bříško… je spousta takových rad, poraď se třeba s maminkou nebo už zmíněnou gynekoložkou.

Další odpovědi
VampGirl

Musím říct, že dřív jsem často trpěla skutečně silnými bolestmi, kdy jsem mohla jen ležet a čekala jsem, až zabere prášek a konečně to přejde… Teď poslední dobou to odeznívá a už tak často se mi to nestává. Křečemi bych to asi nenazvala, spíš bolest přicházející ve vlnách a tlačení. Co mi trochu pomáhá na zmírnění bolesti je teplo na břicho.

Damiana

Myslím, že všechno co provází bolest neni „normální“. Bolest upozorňuje na nějakou chybu, problém, který by se měl řešit. Opakujíci se bolestivá menstruace může být příčinou nějakého gynekologického onemocnění – zánětu, cysty apod. Proto doporučuji pravidelně (!) navštěvovat příslušného lékaře.
Zkus také sledovat, zda neděláš nějakou dietní chybu. Často přispívá k těmto problémům hodně pálivé jídlo, přemíra glutamátu a soli (zadržená voda v těle = tlaky), nadýmavé potraviny (křeče). Duševní stránka je pochopitelně také možnou příčinou. Dlouhodobý stres, vypětí nikdy nevedou k ničemu dobrému a klidnou menstruaci určitě nezaručí.
Jako první pomoc doporučuji silný odvar z majoránky – zaručeně pomůže – vypít po malých doušcich, teplý. Klidový režim, teplo na břicho – výborné jsou termo přikrývky.