Zlatý

Jakým způsobem se počítá, za jak dlouho se zastaví vlak (a jestli vůbec), který jede rychlostí 100km/h, váží 150 tun...

...a právě v tuto chvíli vjel na kolejnice které jsou vedeny v úhlu 12,5 stupně od základní vodorovné plochy?

Odpovědi:

Tak pokud pomineš odpor prostředí proti jeho pohybu (např. tření a aerodynamický odpor) musíš ještě vědět, zda ty koleje pod úhlem 12,5° klesají (za takových podmínek nezastaví) a nebo stoupají - to zastaví tehdy, až se veškerá jeho kinetická (pohybová) energie přemění na potenciální (polohovou).

Zlatý

Tak jak jsi to napsal tak se nezastaví nikdy. Leda až skončí koleje.

Stříbrný

Pokud neuvažujete tření nebo silové působení brzd, pak je hmotnost nepodstatná. Pro základní výpočet stačí uvažovat "hmotný bod" s rychlostí a směrem v gravitačním poli.
Znáte gravitační konstantu. Gravitační konstantu rozložíte na složku rovnoběžnou s kolejema a kolmou na koleje (stejně jakobyste rozkládali sílu - zrychlení a síla jsou v přímé úměře). Složka rovnoběžná bude brzdit vlak, její jednotky jsou [m/s2]. Rychlost vlaku v [m/s] stačí vydělit tou rovnoběžnou složkou a vyjde čas v sekundách do zastavení (hned po tom se to rozjede zpět, ale to už nás nezajímá, to je "problém někoho jiného")

Druhý způsob řešení je ředstavit si tu rychlost 100km/h a spočítat, jak vysoko by doletěl šutr hozený touto rychlostí přímo vzhůru. Vlak dojede do stejné výšky (jen po delší dráze)

Diskuze k otázce

Zlatý

bolak

mosoj: já jsem to nechtěl přehnat, aby ten vlak nevykolejil :) ale jde mi spíš o ten vzorec, jak nato...

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Věda

Zlatý annas 2729
Zlatý quentos 1319
Zlatý mosoj 1304
Zlatý Drap 957
Zlatý hanulka11 627
Zlatý led 603
Zlatý gecco 589
Zlatý marci1 535
Zlatý arygnoc 507
Zlatý Lamalam 479

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.