postcd

Jaký tlak působí na zátku v napuštěné vaně?

V klasické vaně, která je napuštěná téměř po okraj je gumová zátka. Chci se zeptat kolik kilogramů zátěže musím překonat abych tu zátku vyndal (otevřel výpust)? Jaký je vzoreček pro výpočet?
Doplňuji:
Objem vody ve vaně by měl být 200 litrů / 200 kilogramů, jinak si nedokážu představit jaká hmotnost může být vyvíjena vodou na plochu klasické gumové zátky

Odpovědi
dnb

No jo, ale ber v potaz rozlohu vany. Celková hmotnost působí na vanu celkovou a na špunt jen malá část v ní. Kdyby měla na špunt působit celková váha, musel bys stejný objem vody umístit do několikati metrové roury o velikosti špuntu, postavené přesně nad špuntem.

mosoj

Záleží pouze na výšce hladiny a ploše zátky.
10 m výšky hladiny je 100 kPa ( 1 atm) na 1 cm2.
1 cm výšky hladiny je 100/1000 = 0,1 kPa na 1 cm 2

výška hladiny vody v cm x 0,1 x plocha zátky ve vaně v cm2 = výsledný tlak v kPa
Doplňuji:
Těžko radit nepoučitelnému laikovi. 100 kPa je = 1 atm = 1 kg na cm2
Takže ty kila tam máš. Objem vody ve vaně si strč za klobouk to věděl již pan Paskal. Potřebuješ výšku hladiny ve vaně a plochu zátky. Ostatní údaje jsou k ničemu.

anonym

DÚ neřešíme, jen můžeme pomoci a zkontrolovat.
Zapřemýšlej – a navrhni řešení – není složité…

Doplňuji:
Celkový objem vany (nádrže) není v nejmenším důležitý – ale dobrá myšlenka je vyjádřena slovy „na plochu klasické gumové zátky“.
___
Kdyžtak pokračuj v diskusi – nezakládej další otázku/y.
😉

postcd

myslel jsem spíš hmotnost v kilogramech kterou musím překonat, ne kilopascaly

ZKUSIM LSEM TO (VENKU MÁME VANU S VODOU) A NEBYLO TO VÍCE JAK KDYBCH ZVEDAL 1KG)

anonym

DNB: Ta roura by nemusela být „o velikosti špuntu“ ani „postavená přesně nad špuntem.“
😉
Ale je pravda, že objem v tom (přímo) roli nehraje.