Jiří Bohumil

Jaký máte názor na referendum o vystoupení ČR z EU?

Nemyslíte si, že by bylo nutno více a zřetelněji, pro občany ČR, zdůrazňovat rovněž finanční přínosy z EU, než se stále zaobírat pouze negativy?
I u nás se mnoho zákonů nelíbí všem. Zákony jsou vždy více-méně někoho, nebo něco, omezující.
A poslanci v EU by se měli zabývat spíše prosazováním našich hospodářských zájmů a ne plkat a rozebírat na této „scéně“ naše vnitropolitické problémy.
Všichni odpůrci EU by měli být seznamováni častěji s konkrétním finančním přínosem naší účasti v EU a nebylo by pak nutno mít strach z referenda.
Viz: https://zpravy­.aktualne.cz/e­konomika/cesko-uz-ziskalo-z-eu-o-temer-700-miliard-korun-vice-nez-zap/r~270d66c­4068811e883510cc47ab5f12­2/

Doplňují na základě „agresivního“ příspěvku a tvrzení aliendroniho:

Výňatek z jeho odkazu na francouzského ekonoma Pikettyho, o který se opírá:

…Stejnou výzvou je i rozdělení Evropy na Západ a Východ. Berlín, Paříž a Brusel nechápou, že jim země těžící z obrovských transferů nejsou více vděčné. Varšava a Praha ale vidí celou věc úplně jinak. Tvrdí, že návratnost soukromých investic ze Západu je v jejich zemích vysoko a následný odliv dividend proudících do západních firem zdaleka převyšuje objem transferů, které tekly opačným směrem. „Pokud se podíváme na konkrétní čísla, něco na tom je. Západní investoři a zejména ti němečtí se postupně stali vlastníky velké části kapitálu ve východoevropských zemích,“ píše Piketty.

Ekonom v této souvislosti poukazuje na výzkum Filipa Novokmeta, který zkoumal, proč ve východní Evropě nedochází k růstu příjmové nerovnosti podobně jako na Západě. Dospěl k závěru, že příčinou je právě odliv zisků a dividend na Západ.

V tomto je možno souhlasit, ale za to nemůže EU, ale mizerná práce našich vlastních politiků a „národohospodářů“ u nás v letech 1989–2000, ústup ze zahraničních trhů ve výhodných komoditách, „divoká“ privatizace a rozprodání našeho státu, včetně „pobídkových“ zákonů pro zahraniční podnikatele (levné odprodeje pozemků a podniků, sítí a.t.d. a odpouštění daní na dobu 10 let).
Takže, podle mne, vystoupení z EU toto nevyřeší, toto může vyřešit pouze naše důsledná zahraniční politika a důsledné prosazování našich zájmů a požadavků v EU a vydávání u nás takových zákonů, které by nezpůsobovaly to, co ty předešlé, z inkriminovaného období. Případně „přiškrcení“ jmenovaných „odlivů“. Ovšem pak opět hrozí, že se zájem zahraničních firem přesune dále na východ, což už pomalu i nastává a bude otázka, zda se to opět neprojeví ve zvýšené nazaměstnanosti.

Nejlepší odpověď
Kepler

Moje řeč! Sice některá jejich nařízení jsou nesmyslná, ale klady převažují. A nejen finanční.

Další odpovědi
Drap

Myslím, že když bylo referendum o vstupu, mělo by být referendum i o výstupu. Co se peněz týče, tak ono to nebude až zas tak výhodné. Ani nemůže být. V dlouhodobém horizontu nás to bude dost stát. Je to logické. EU je obrovský moloch, postavený na nedemokratických základech. Doposud dlouhodobě nic podobného nikde ve světě nikdy nefungovalo, a zřejmě to dlouhodobě nemůže fungovat ani v Evropě. I když možný doposud čerpáme více než platíme, je třeba zahrnout i velké platby za kanceláře, europoslance, jejich štáby, náhrady, nájmy bytů a spoustu dalších věcí. Instituce jako EU nevytváří žádnou přidanou hodnotu. Logicky z toho vyplývá, že pokud neni zisk, nemůže EU rozdělovat víc než vybere.

aliendrone

O čem to tady žvaníte??? Padli jste na hlavu nebo co??? Jaké finanční výhody z EU??? Jásat nad něčím takovým je STEJNĚ pitomé, jako tleskat půjčce zdarma, která je bez veškerých poplatků za to a ono… ALE S ÚROKEM 400%!!!

Myslím že je NEJVYŠŠÍ čas z EU vypadnout. Dnes si tím o moc nepomůžeme, ale i pozdě je lepší než vůbec. Nějaké pindy o „finančním přínosu“ jsou dobré leda tak pro hlupáčky, kteří fascinovaně žerou každý bláblol, který na ně politici a zainteresovaná média vyzvrací.

Směrodatná jsou POUZE FAKTICKÁ ČÍSLA – a ta hovoří jednoznačně: Z KAŽDÉ EURO Z UNIE SMĚREM K NÁM ODEJDOU 4 (!!!) EURA DO UNIE. Ze všech východních států navíc máme NEJNIŽŠÍ příliv investic v %HDP a NEJVYŠŠÍ odliv zisků a dividend!!! Aneb REÁLNĚ JSME NEJVÝNOSNĚJŠÍ DOJNOU KRÁVOU ZÁPADU!!!

Takže – až zase někdo někde budete poslouchat kydy o tom, jak je nám „prospěšná“ EU, připomeňte si tato čísla. Tato čísla uvádí sami Frantíci, takže je důvod domnívat se, že SKUTEČNOST JE HORŠÍ!!! A i kdyby nebyla, myslím, že i tak to bohatě stačí, už nás vycucali DOST!!!

Proč si myslíte, že jsme se stali euromontovnou? Protože u nás generované zisky odchází na západ a vrací se nám jen ALMUŽNA, abychom úplně nezdechli a mohli nadále fungovat vážení pánové!!! Proto za 30 let žádné zlepšení, žádné srovnání platů se západem atd.!!! Když už máte ty mozkovny, TAK JE POUŽÍVEJTE!!!

Tady si o tom něco přečtěte a TEPRVE PAK pindejte o „vizích“ eurobudoucnosti!!!
(omlouvám se za příkrý tón, ale poslední dny jsem celkem nažhavený, asi mám krámy nebo co ;))
https://www.kur­zy.cz/zpravy/444457-budoucnost-evropy-a-nevdecna-ceska-republika/

da ny

Naše poslance v EU není mnoho slyšet, málo se „bijí“ za naše zájmy…
Na FB mi chodí ti z jiných evropských zemí, a to je tedy něco 😁 (a mají pravdu)…

  • Nejprve bychom museli rozšířit orientaci trhu i jinam, než na západ od našich hranic. ⇒ což se jeví, jako „problém“.

Pokud prezident Zeman má snahu pomoci českým firmám v Číně nebo Rusku (musí to být tam, kde o naše zboží je zájem), asi 60% národa ho za to odsuzuje a podbízí mu"výhradní" orientaci na východ… Jeho vzorem jsou, ale země Skandinávie.

  • MUSÍ BÝT FINKČNÍ HOSPODÁŘSTVÍ, TRHY, POTRAVINOVÁ SOBĚSTAČNOST, nebo spolupracující dodavatelé potravin aj.
  • Až budou mít zaměstnanci od soukromého sektoru i státu obstojné PŘÍJMY, včetně důchodů a NEBUDOU NA ÚROVNI ROZVOJOVÝCH ZEMÍ…
  • Až toto nastanem může se uvažovat o podobném referendu, vystoupení z EU.

Pak přijdou cla a „zdražení“ veškerého ecropského zboží a našeho v EU…

Zatím MÁME jen NEJdražší byty, bydlení, telefony, internet, drahé, nepříliš kvalitní potraviny a jedny z NEJnižších mezd!

xxx3

Myslím, že si čeští politici hrají s ohněm. Vystoupení z EU se v přímém přenosu ukazuje jako velký problém i pro Británii, což je ve srovnání s naší legrační zemičkou mnohem těžší váha. Tam se momentálně hraje o to, jak to zaonačit, aby Británie naoko vystoupila, ale zároveň zůstala, protože už teď je jasné, že na tom dost prodělají. Věcně kritizovat a snažit se o vliv je jistě rozumné (a to v jakémkoli spolku), v naší zemi se ale celá EU stala jakýmsi univerzálním hromosvodem nespokojenosti podle vzoru „když nevíš na koho, sveď to na unii.“

jpau

Nejsem si jistý, mám ale pocit že tady nezaznělo to nejzásadnější a to, že členství v EU nám umožňuje být i v bezcelní unii, tzn. to posiluje výrobu a export u nás. Ve chvíli, kdy vystoupíme z EU tak se za naše výrobky bude muset v členských státech platit clo, takže se nikomu nevyplatí je u nás vyrábět (než se začneme bavit o tom, že bychom měli vyrábět věci „s větší přidanou hodnotou“ tak se napřed zamyslete, jestli to nyní dovedeme) → lidé ztratí práci. Samozřejmě lze být v bezcelní zóně i bez EU, ale už v důsledku není takový rozdíl.

Jinak k tomu co píše Drap, je pochopitelně blbost, že by EU byla založena na „nedemokratických“ základech. EU stojí na ESUO resp. ESVO což byly spolky založené výhradně na bázi volného obchodu – s demokracií to nemělo nic společného.

Já bych byl napřed pro osvětu, co nám EU bere a co dává. Já jsem euroskeptik, ale byl jsem euroskeptikem i před vstupem do EU, před uprchlíky, … V případě referenda si nejsem úplně jistý, jestli chci aby o budoucnosti země kde žiji rozhodovali lidé jako aliendrone apod., kteří očividně neposuzují celou věc komplexně (předpokládám že aliendrone se mnou nebude souhlasit – případná výměna názorů na toto téma je tedy ztráta času).

ivzez

Já si myslím, že občané mají právo o své budoucnosti, která
nezávisí jenom na momentálně vyšších příjmech z EU, rozhodovat sami.

Existuje řada negativ.
Mně (a vím o řadě dalších lidí) vadí postupné ukrajování svobody,
zdaleka nejde jenom o nesmyslná nařízení.

Jsem např. pro pomoc potřebným lidem z oblastí zasažených válkou,
ale hrozně se mi příčí, aby nám někdo diktoval, koho a kolik osob máme
přijmout, v jaké výši jim máme vyplácet dávky, apod. Toto by mělo být
v kompetenci jednotlivých členských zemí EU.

Jestli bude Dublin IV schválen bez možnosti veta, nebude už žádná
ze zemí EU rozhodovat o tom, koho na svém území přijme.

Ještě více mi vadí přijímat rodiny s více manželkami (podpora bigamie)
a „dětská“ manželství. 28letého muže s 14letou nebo mladší manželkou
vnímám jako pedoifila.

Pokud někdo nahlíží členství v EU „přes dotace“,
měl by vědět, že se příliv dotací z EU bude postupně snižovat.
Časem bude ČR naopak spoludotovat nově vstoupivší země.

anonym

evropská unie je o protekcionismu vnitřního trhu, pokud z ní vystoupíte vystavujete se dovozním clům a váš vlastní export se stává nekonkurenceschopný … to je velmi dobrý důvod držet se uvnitř. Naivní hypotéza že maličká ČR si vyjedná nějaké výjimky a bude v bezcelní zóně i po opuštění EU jsou skutečně až příliš optimistické, nelze totiž čerpat jen výhody a nenabízet nic za to, na tak jednostranný návrh doplněný o plivnutí do tváře vám rozhodně nikdo ruku nepodá. Evropské země si zvyknou velmi rychle a vcelku bezbolestně na existenci bez našich dodavatelů, škodní na tom budeme jenom my.

plebs

Poněvadž jsme zvolili kvalitní poslance, když nebudeme poslouchat budou proti Česku sankce / hlasovali pro sankce pánové Neidermaier a Polčák /.
Je zapotřebí splnit Lisabonskou smlouvu a přijmout uprchlíky, tak jak pro přijetí hlasovali poslanci Tělička, Ježek, Charanzová, Dlabajová, Svoboda, Štětina, Neidermaier, Polčák. Kdybychom vystoupili z EU byl by možná problém jako má Norsko, nebo Švýcarsko.

dudu

Ty jsi nečetl o utajované zprávě rekapitulující dopady brexitu na hrdý Albion? A to se jedná o světovou velmoc. Jednou jsme EU podali ruku a nyní se sluší držet hubu i krok.

aliendrone

jpau>>>

Máš ve 2 věcech pravdu – 1) Aliendrone s tebou NESOUHLASÍ, 2) s jedinou vyjímkou – a tou je, že výstup z EU by skutečně (dočasně) způsobil chaos, přechodnou nezaměstnanost, obtíže s exportem se všemi negativy z toho plynoucími.

Ale… když už se tedy dovoláváš KOMPLEXNOSTI, tak se SAMOZŘEJMĚ NÁHODOU zapoměl zmínit, že případná cla fungují OBĚMA směry. Nejsem zemědělec, ale dovolím si tvrdit, že např. naši zemědělci by klidně dokázali znovu pěstovat brambory v dostatečném množství. Pokud by jim stát zaručil, že NIKDO nedoveze brambory za dumpingovou cenu 3Kč/kg, ale přinejmenším za 12Kč/kg. Že jim žádný Kaufland neřekne – buď to koupíme od vás za 2,80Kč nebo si své brambory strčte za klobouk, my si to dovezeme odjinud. Tak jak je dnes zvykem. A s ostatní výrobou by to bylo stejné. My UMÍME dělat věci s přidanou hodnotou (to že prý ne jsou jen kecy), ale pokud nás bude EU hospodářsky ruinovat, NIKDY se je zde NEVYPLATÍ vyrábět a NIKDY na to nebudou ani finance.

Bohužel – na rozdíl od Británie je naše ekonomika „úspěšně“ restrukturalizovaná coby hospodářská kolonie západu (a dnes už jsou snahy i o POLITICKÝ DIKTÁT!!!), takže přechodný efekt by byl citelnější než v Británii (BTW – Kde jsou všechny ty STRAŠLIVÉ VIZE, kterak se Británie po Brexitu totálně položí, no? ;) :D :D), ale v konečném důsledku bychom si polepšili. Prostě bude nutné zaplatit cenu za všechny ty předchozí „demokratické vlády“ a „demokratické odborníky“, kteří nás ani za 30 let (!!!) nedokázali pozdvihnout ze srabu a dotáhnout na úroveň vyspělých zemí. (právě naopak)

Navíc – ony nejsou jen západoevropské trhy (na které jsme dnes oientovaní), ale to jen tak na okraj. Jsou i jiné a PERSPEKTIVNÍ, bohužel pro nás zakázané/obtížně dostupné EU sankcemi a omezeními. (přičemž samotné Německo a Francie si s tím hlavu nedělají a vesele si exportují na námi uvolněná místa na tamějším trhu)

Ale to ti evidentně „uniká“. Jak by ne, když si v rámci celní komplexnosti představuješ cla jen JEDNÍM směrem, že? Ostatně – na to že se prohlašuješ za „EUROSKEPTIKA“ máš podivné názory – asi také „v rámci komplexnosti“, že? Něco jako „černá běloba“ či „býložravý masožravec“ co? :D :D :D

Chápu, že nechceš diskutovat – vůbec tím nejsem překvapen. A chápu, že Aliendrone ti nesedí. To je totiž úplně normální. ;) :D :D Ale pro příště – nech si ty plky o „komplexnosti“ a jiné všeobecné cinty, když nemáš seriózní konkrétní argumenty. A čísla vyjadřující příjem a odliv kapitálu jsou ZDRCUJÍCÍ argument. Až na ně najdeš PROTIARGUMENT, rád se nechám poučit. Na všeobecné, ničím nepodložené papouškování kravin z televize si vyber někoho jiného prosím. Protože Aliendrone je zděšen takovými „KOMPLEXNÍMI EUROSKEPTIKY“, tudíž se vůbec nediví, že volby dopadají tak, jak dopadají!!! ;) :D :D

jpau

Pane jo.

Tolik energie a úplně zbytečně 🙂.

anonym

BTW – Kde jsou všechny ty STRAŠLIVÉ VIZE, kterak se Británie po Brexitu totálně položí, no? … pokud vím tak británie EU ještě neopustila, velmi vážné problémy může mít až po vystoupení z bezcelní zóny a celé je to teď o tom, zda vystoupení z EU je totéž co vystoupení z bezcelní zóny. Protože nevíme jak ta jednání dopadnou je příliš brzy předvídat, je však jisté, že pokud se britský export do evropy prodraží o dovozní cla, bude to obrovská rána. A je více než jasné že v případě vystoupení ČR by toto rovnítko platilo, naše vystoupení z EU by bylo totéž co vystoupení z bezcelní zóny, nemáme totiž vyjednávací pozici abychom toto rovnítko zrušili, byl by to i pro náš export kolaps.

jpau

+1

aliendrone

To je FAKT NA PALICI doblba poslouchat KOLIK z unijního rozpočtu čerpáme a kolik do něj vkládáme. Stejně relevantní fláky slyším od politiků o „průměrných mzdách“, že v průměru každý jde domů s 30000/měsíc ve šrajtofli – doufám, že mezi ně patříte! Jako kdyby průměrná mzda vypovídala o tom, jak si naprostá většina v našem státě žije.

Pro ty, co nekámoší s matikou: Když jeden ze 100 lidí bude mít měsíčně 1500000 a zbylých 99 lidí bude mít za měsíc 12000, tak PRŮMĚRNĚ všichni mají 26880/měsíc. Takže když těch 100 lidí má průměrnou mzdu skoro 30 tisíc – to si teda všichni žijí celkem dobře, ne? Hlavně těch 99 ze sta, co? ;) :D :D

TAKHLE fungují průměry, tyhle se zneužívá statistika k ohlupování. (Statistika za to nemůže, zná a má nástroje, kterak se dostat k relevantním výsledkům – u mezd např. mnohem víc vypovídá jejich medián , ale je potřeba je používat!!)

Ekonomika NESTOJÍ jenom na tom, kolik jsme z rozpočtu Unie dostali a kolik jsme do rozpočtu Unie vydali – je to jen MALÁ část celkového finančního toku/platební bilance, který je VÝRAZNĚ v náš NEPROSPĚCH!!!