dust8

Jaký má původ slovo „platforma“?

Nejlepší odpověď
annas

Jde o slovo složené plat + forma. Obě slova jsou cizího původu.

"platforma = ‘(názorová) základna’. Přes něm. Plattform z fr. plate-forme ‘základna, plošina’ z plat ‘plochý’ (z v lat. *plattus tv., viz :plát1 a forme (viz :forma).

Forma = ‘vnější tvar, podoba, způsob’, . Z lat. forma tv. Význam ‘kondice, výkonnost’ přes angličtinu.

plát1 = kovová deska; souvislá tenčí vrstva něčeho’, plátek, plátkový. P. blat ‘plát, deska, tabule’. Z něm. Platte ‘deska, kotouč’, případně ze střhn. platte, blatte tv. ze střlat. platta tv. a to od v lat. *plattus ‘plochý, rovný’, přejatého z
ř. platýs tv."

Jilří Rejzek Etymologický slovník