Tali Vael

Jaký kurz by měl nebo má denár k české koruně?

napadlo mě to, když jsem četla nedávno knížku o pirátech, byla tam věta „pokud uděláš práci, jak máš, dostaneš 1000 denárů“ Kolik by to zhruba bylo dneska, pokud denár má pořád nějakou hodnotu?

Nejlepší odpověď
annas

Snad jen znalec historie, který se mincemi zabývá, by vám mohl odpovědět. Záleží na kupní síle, kovu, z něhož byly mince zhotovené, dnes jsou peníze papírové atd.

Ale když beru, že šlo o ˇčeského" piráta, kolik uběhlo století, když ražba denáru skončila.

Navíc jaké zboží se prodávalo v minulosti a jaké dnes atd.

Uvádím českou a rakouskou měnu
http://www.bu­doucnost-hb.cz/historie/co-mozna-nevite/co-mozna-nevite---prispevky/ces­kaarakouskame­na-dil6
Na konci stránky jsou uvedeny hodnoty mincí.

Stříbrné denáry – začaly obíhat po rozvrácení Velkomoravské říše. Denár je stříbrná mince, která byla poprvé ražena v první polovině 3. století př. n. l. na území římské republiky. Název denár odvozen z lat. denarius dena = deset, protože denár se dělil na 10 měděných mincí asů.

První české mince (denáry) /denáry velkého střížku (střížek = kotouček kovu připravený k ražbě) o průměru cca 18 – 20 mm a vážící 1,4 g/ byly datovány do sklonku období vlády Boleslava I. (935–972) po roce 950. Své mince (denáry) měli i Slavníkovci.
Od první české mincovní reformy knížete Břetislava I. (1035–1055) roku 1050 denáry tzv. malého střížku o průměru 16 mm a hmotnosti pod 1 g. Ke konci ražby ryzost kovu výrazně poklesla.

Jeden denár stačil pro jednoho člověka na měsíční živobytí.

Ražba denáru u nás zanikla roku 1300 mincovní reformou Václava II. (1278–1305), kdy už mezi lidem málo oblíbený denár nahradil později pražský groš.

Ražba denáru pokračovala ještě po staletí v Uhrách a uherský denár s typickým obrazem madony ukončila až česká a uherská královna Marie Terezie (1740–1780)."

http://stribrnak­.cz/historie-penez-v-cesku/

Když „jeden denár stačil pro jednoho člověka na měsíční živobytí“, tak na jak dlouho by stačilo 1000 denárů?

Samozřejmě je to jen teoretická úvaha, která nezohledňuje to, co souvisí se současnou a historickou měnovou politickou , platidly atd.

Jiná je sběratelská hodnota, jiná je kupní síla, jakou funkci mají peníze, měnová politika atd. Takže nesrovnatelné.

Další odpovědi
Shef

nebyl denár jako denár, zaleželo by, z kterého období by byl,ale co se mi podařilo zjistit, tak se to pohybuje v rozmezí 550 Kč až 150000 Kč, takže baj vočko když se řeklo 1000 denárů, tak by si dnes přišel v rozmezí 550000 až 150000000 Kč, asi tak :D
https://www.go­ogle.cz/?gws_rd=­ssl#q=den%C3%A1r+ce­na&tbm=shop

Kepler

To, o čem píše shef je dnešní sběratelská hodnota, která s tehdejší kupní sílou denáru nemá nic společného. Byly to stříbrné mince, buď z 3.st.př.n.l. (Řím), nebo raně středověké v českých zemích. Razily se po celá staletí a jejich hodnota se měnila. Muselo by se pátrat, co se za 1000 denárů dalo koupit, ale velmi zhruba to může vyjadřovat tehdejší cenu stříbra, ze kterých byly mince raženy.

Mimozemšťan

Český denár před tisíci lety, ať už o průměru 16 nebo 20 mm byla tenkrát docela bezcenná mince. Koně bys za ni nekoupil (to by musel bejt zlatej), a na živobytí bys jich na měsíc potřeboval 30.

Tehdejší hodnota dnešních 35 korun.